خبرگزاری فرانسه گزارش داد، با این که به گفته بسیاری از کارشناسان این دو ادعا از جانب دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا مبنای قانونی قوی‌ ندارند، چنین اظهاراتی نشانگر آن است که او دفاع از خود در برابر تحقیقات در خصوص تبانی کمپین انتخاباتی‌اش با روسیه را تشدید کرده است.

ترامپ در توییتر خود نوشت: همان طور که شمار متعددی از کارشناسان حقوقی گفته‌اند، من حق مسلم دارم که عفو خودم را اعلام کنم، اما چرا باید چنین کاری کنم وقتی که هیچ خطایی انجام نداده‌ام؟

او در توییت دیگری نوشت: انتصاب بازرس ویژه برای این پرونده به هیچ عنوان بر مبنای قانون اساسی نیست! علیرغم آن، ما این بازی را ادامه می‌دهیم زیرا من، به زعم دموکرات‌ها هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌ام.

این نخستین بار است که دونالد ترامپ قدرت عفو خود را مطرح می‌کند و این مساله‌ای است که پیش از این هیچ‌گاه در دادگاه صورت نگرفته است.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که کاخ سفید و تیم رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا برای مرحله نهایی قضایی احتمالی بر سر گفت‌وگوی ترامپ با بازرسان و احتمال متهم شدن او در پی این تحقیقات آماده می‌شوند.

با این که در جریان رسیدگی به این پرونده، مولز ۱۹ فرد و سه نهاد را متهم کرده اما هنوز اتهاماتی را علیه شخص رییس جمهور مطرح نگرده است. اما سوالاتی که از جانب تیم رسیدگی به این پرونده به کاخ سفید ارسال شده نشانگر آن است که مولر در حال بازرسی اقدامات ترامپ، از جمله عزل جیمز کومی، مدیر سابق اف بی آی است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، در پاسخ به سوال خبرنگاران در باره این که آیا ترامپ فکر می‌کند از قانون بالاتر است، گفت: مطمئنا هیچ کس بالاتر از قانون نیست.

سندرز افزود: خوشبختانه رییس جمهور هیچ کار اشتباهی انجام نداده و بنابراین به اعلام عفو نیاز ندارد.

از سوی دیگر چاک گراسلی، رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا در واکنش به این اظهارات ترامپ گفت: اگر به رئیس‌جمهور گفته شده می‌تواند خودش را عفو کند، بادی وکیل دیگری اختیار کند.

وی تاکید کرد: اگر من رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بودم و وکیلی داشت که به من می‌گفت می‌توانم خودم را عفو کنم حتما وکیل جدیدی اختیار می کردم.