«برنی سندرز» سناتور آمریکایی و رقیب دموکرات هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۱۶ در برنامه‌ای در شبکه «اچ‌بی‌او» آمریکا گفت: براساس نظرسنجی‌ها، دونالد ترامپ پس از یکسال ریاست جمهوری، کمترین محبوبیت را در بین روسای جمهور معاصر آمریکا دارد.

وی افزود: دلیل این امر مشخص است. مردم آمریکا رئیس جمهوری نمی‌خواهند که صداقت ندارد، حرف زور می‌زند، و به طور فعال منافع قشر میلیاردر را نمایندگی می‌کند، ضد علم است، و تلاش می‌کند ما را بر اساس رنگ پوست، ملیت، مذهب، جنسیت تقسیم کند.

سندرز ادامه داد: ما رئیس جمهور داریم که عادتا دروغ می‌گوید.

وی گفت: ما رئیس جمهوری داریم که تمایلات تمامیت‌خواهی دارد؛ کسی که هر روز می‌خواهد دموکراسی آمریکا را تضعیف کند.

پیشتر دن هلمر، یک کاندیدای دموکرات کنگره از ویرجینیای آمریکا در یک فیلم تبلیغاتی خود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را با اسامه بن لادن مقایسه و به او تشبیه کرد.

دن هلمر در این فیلم می‌گوید: بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بزرگترین تهدید علیه دموکراسی ما در غار زندگی می‌کرد (تصویر اسامه بن لادن به نمایش در می‌آید)، اما امروز او در کاخ سفید زندگی می‌کند (تصویر کاخ سفید و دونالد ترامپ نمایش داده می‌شود). هیچ کسی، حتی رئیس جمهور فراتر از قانون نیست.

معاون سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این فیلم گفت که رهبران سیاسی همه طیف‌ها باید این کار را محکوم کنند.

انتخابات میاندوره‌ای کنگره قرار است ماه نوامبر امسال برگزار شود و برخی نظرسنجی‌ها از احتمال پیشی گرفتن دموکرات‌ها از جمهوریخواهان در ترکیب کنگره حکایت دارند.

اگر دموکرات‌ها اکثریت را در مجلس نمایندگان و به ویژه سنا کسب کنند، کار برای رئیس جمهور آمریکا و آزادی عمل وی تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.