لطف الله فروزنده به مناسبت ایام سالگرد ارتحال امام درباره انسجام و وحدت جامعه در زمان انقلاب و جنگ تحمیلی گفت: مکتب اسلام، اعتقادات و باورهای مردم به مکتب اسلام، رهبری و مرجعیت دینی که مردم بر اساس همین اصل اسلامیت امامشان را قبول کردند سه عاملی بود که هم باعث پیروزی انقلاب و هم باعث استمرار انقلاب شد و در مقاطع حساسی مثل جنگ حفظ شد.

وی تصریح کرد: بعد از رحلت امام هم خوشبختانه به برکت اعتقاد و بصیرت مردم و وجود رهبری هوشمند، این شرایط حفظ شد. بعد از رحلت امام حجم توطئه‌ها بسیار زیاد شد و برخی از دوستان انقلاب متاسفانه تغییر رویکرد داشتند و آن رویکرد انقلابی را از دست دادند و خود به معضل تبدیل شده و بعضا به دنبال تساهل و تسامح در درون نظام بودند، از طرف دیگر به دلیل گسترش گفتمان انقلاب اسلامی فشارهای استکبارجهانی افزایش پیدا کرد.

این فعال سیاسی اصولگرا عنوان کرد: اگر می‌بینید ایران الان در سطح منطقه قدرت دارد به دلیل وجود همین انسجام است. متاسفانه بعضی‌ها که خودشان بریدند و بعضی‌ها که روحیه دگراندیشی دارند و بعضی‌ها که در برابر غرب خودباختگی دارند تصورشان این است که آن انسجام وجود ندارد اما این انسجام وجود دارد و ما آن را در انتخابات و در ۲۲ بهمن و در روز قدس هم خواهیم دید که مردم چقدر منسجم هستند. علی رغم جنگ اقتصادی و همه فشارهایی که دشمن راه انداخته است مردم با قدرت و قوت از نظام دفاع می‌کنند.

عضو جمنا درباره جمهوریت و اسلامیت نظام که امام(ره) بر آن تاکید داشتند، گفت: جمهوری الان به معنای واقعی در کشور شکل گرفته است. خیلی راحت بعد از امام دولت‌ها شکل گرفتند. آقای هاشمی رفسنجانی یک شخصیتی بود که یار امام بود و پس از آنکه دوره ریاست‌جمهوری‌اش تمام شد مسالمت آمیز کنار رفت و مردم آقای خاتمی را انتخاب کردند و پس از آن هم اقای احمدی‌نژاد و روحانی، که پس از آقای روحانی هم مردم فرد دیگری را انتخاب می‌کنند. هیچ کس هم نمی‌تواند بگوید که رئیس‌جمهور آینده چه کسی است چرا که مردم انتخاب می‌کنند و شاید این مهمترین دست آورد انقلاب اسلامی است.

سخنگوی جمعیت ایثارگران تاکید کرد: من معتقدم بعضی از مواضعی که برخی از مسئولان دارند مقداری با مبانی اسلامی فاصله گرفته است. مردم ما به دنبال عدالت و آزادی و معنویت و حاکمیت ارزش‌های اسلامی هستند چون که الگوی ما ائمه اطهار(ع) هستند و مردم می‌خواهند که حکومت اسلامی به آن سمت و سو حرکت کند.

فروزنده افزود: من متاسفانه برخی از قصورات را در مسئولان می‌بینم که پسندیده نیست و احساس می‌شود که آن روحیه عدالت محوری و مبارزه با اشرافی‌گری و به دنبال منافع خود نبودن و مقابل استکبار وادادگی نداشتن در بعضی‌ها متاسفانه تضعیف شده است. امیدواریم به این نکته که یک آسیب جدی است توجه جدی بشود. 

وی درباره این اندیشه امام که قائل به استفاده از همه ظرفیت‌های کشور بودند، گفت: همان خط امام را الان رهبری می‌روند هیچ فرقی شرایط ما با شرایط زمان امام نکرده است. مقام معظم رهبری هم همه ظرفیت‌ها را فراهم کردند که همه جریان‌های مختلف بتوانند حضور پیدا کنند و خیلی روشن است که ایشان با دیدگاه‌ها و دولت‌های مختلف کار می‌کنند و به جایش به آنها تذکر می‌دهند و اگر لازم باشد از آن‌ها حمایت می‌کنند. من معتقدم که حتی  ما در برخی جاها فضا را بیش از آنچه لازم است باز کرده‌ایم و بیش از آنچه که لازم است سعه صدر به خرج می‌دهیم، چرا که شخص در نظام است و علیه نظام حرف می‌زند و بعد هم می‌گوید که آزادی نیست، خود موضع و حرکت نشانه آزادی است وگرنه نمی‌توانست حرف بزند.

فروزنده اظهار داشت: واقعیت این است که ما باید امام و شخصیت امام را خوب بشناسیم و نباید با امام گزینشی برخورد شود بعضی‌ها بخشی از سخنان امام را می‌گیرند و به بخش دیگر آن توجه نمی‌کنند. هرکسی که مدعی است که در خط امام است باید ببیند که چقدر به مقام معظم رهبری نزدیک است هرچه اطاعتش از ایشان بیشتر باشد در خط امام خواهد بود.