ائتلاف ادعایی آمریکا علیه داعش هر گونه ارتباط میان تحرکات اخیر در «سنجار» را با هدف مقابله با ایران رد کرد.

«جلال خلو»، معاون فرماندار «سنجار» در استان «نینوی» روز یکشنبه گفت نیروهای آمریکایی در حال احداث یک پایگاه نظامی در کوه سنجار در شمال غرب موصل هستند. وی همچنین از استقرار 15 خودوری نظامی آمریکایی در کوه سنجار از روز جمعه خبر داد. 

یک مقام آمریکایی بامداد دوشنبه به پایگاه خبری-تحلیلی «ریجن» گفت ائتلاف تحت رهبری آمریکا در حال جابجایی تجهیزات خود در عراق به منظور حمایت از عملیات ضد داعش در سوریه است. وی تصریح کرد این تحرکات ارتباطی با تلاش برای مقابله با «کریدور ایران» یا ایجاد پایگاه نظامی دائمی در «سنجار ندارد.

«توماس وئال»، مدیر بخش عمومی ائتلاف آمریکایی گفت: «نیروهای ائتلاف، با هماهنگی شریکان عراقی در حال جابجایی تجهیزات به منظور پشتیبانی از مرحله دوم عملیات‌ها برای تسریع شکست باقی‌ماندگان داعش در منطقه مرزی عراق و سوریه هستیم.»

وی اضافه کرد: «ما از زمان آغاز این عملیات در روز 1 می درباره آن شفاف بوده‌ایم. چیزی به نام ایجاد پایگاه دائمی آمریکا یا ائتلاف در عراق یا سوریه وجود ندارد. تمامی پایگاه‌های نظامی در عراق تحت کنترل دولت این کشور بوده و توسط نیروهای امنیتی آن اداره می‌شوند.»

او همچنین گزارش‌ها درباره اینکه این تحرکات ارتباطی با جلوگیری از هدف ادعایی ایران برای تشکیل کریدوری به سمت سوریه توسط نیروهای حشد العشبی دارند را تکذیب کرد.