یک مقام آمریکایی مدعی شده سه نفر از بلندپایه‌ترین مقام‌های نظامی کره شمالی، در آستانه دیدار «کیم جونگ اون»، رهبر کره با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از سمت‌هایشان عزل شدند. 

این مقام آمریکایی که به شرط عدم افشای نام با رویترز گفت‌وگو کرده این اظهارات را در واکنش به گزارشی از خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی مطرح کرد که از جایگزینی هر سه مقام ارشد بلندپایه نظامی ارتش کره خبر داده بود. 

ترامپ قرار است روز ۱۲ ژوئن در سنگاپور با رهبر کره شمالی دیدار کند. این دیدار در حالی برگزار می‌شود که ترامپ چند روز پیش ابتدا آن را لغو کرده بود. آمریکا به دنبال توافقی برای خلع سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی است.

به نوشته رویترز، مقام‌های آمریکایی معتقدند در میان نظامیان کره شمالی، در خصوص رویکردهای «کیم جونگ اون» در برابر کره جنوبی و آمریکا اختلاف وجود دارد.

«جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه گفت پیونگ‌یانگ قبل از رفع هر گونه تحریم علیه این کشور بایستی گام‌هایی مشخص برای خلع سلاح‌های هسته‌ای بردارد. 

وی گفت: «ما همچنان به اجرای تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت علیه کره شمالی ادامه می‌دهیم. رفع تحریم تنها بعد از برداشتن گام‌های قابل‌راستی‌آزمایی و بازگشت‌ناپذیر در زمینه خلع‌سلاح‌های هسته‌ای شامل حال کره شمالی خواهد شد.»آمریکا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان اولین آزمایش اتمی کره شمالی در سال 2006 میلادی، چندین دور تحریم علیه کره شمالی وضع کرده‌اند. 

کره شمالی برنامه موشکی و هسته‌ای خود را عاملی برای مقابله با سیاست‌های خصمانه آمریکا و تلاش برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ می‌بیند. 

اظهارات متیس در شرایطی مطرح شده که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است روز 6 ژوئن در سنگاپور با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی دیدار کند.