وزارت نفت عراق در بیانیه ای به نقل از وزیر نفت این کشور اعلام کرد، عراق مرحله جدیدی از توسعه میادین نفتی مرزی خود را به منظور افزایش ذخایر نفتی و گازی آغاز کرده است.

این بیانیه افزود، جبار علی اللعیبی این اظهارات را امروز (یکشنبه) در جریان امضای سه قرارداد متعلق به توسعه سه میدان نفتی کشف شده (واقع در جوار مرز جمهوری اسلامی ایران) با یک شرکت اماراتی بیان کرده است.

وی گفته است که عراق از طریق این قراردادها درصدد بهره برداری مناسب از ثروت های نفتی و گاز خود است.

در همین راستا مدیرکل اداره قراردادها و مجوزهای بهره برداری نفتی در وزارت نفت عراق گفته است که قراردادهای امضا شده متعلق به میادین کشف شده نفتی کلابات – کمر و خشم الاحمر – انجانه در استان دیاله و میدان کشف شده خضر المای در استان بصره است.

عبدالمهدی العمیدی افزوده است که این قرارداد با شرکت نفتی الهلال امارات امضا شده است.

پیشتر وزارت نفت عراق گفته بود که قرار است ۶ قرارداد بهره برداری از میادین کشف شده نفتی خود طی امروز (یکشنبه) و فردا (دوشنبه) امضا کند.

عاصم جهاد گفته بود که قرارداد اول با شرکت الهلال امارات شامل سه میدان نفتی در دو استان بصره و دیاله است.

وی اضافه کرد، وزارت نفت عراق فردا (دوشنبه) نیز توسعه میادین نفتی کشف شده در نفتخانه در استان دیاله و الحویزه در استان میسان را با شرکت (JEO – JADE) از کشور چین و توسعه میدان نفتی به نام &#۳۹;سندباد&#۳۹;را با شرکت چینی (UEG) امضا می کند.

این وزارتخانه پیشتر در ۲۹ مارس (۹فروردین) ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که درصدد است تا از ۱۱ میدان کشف شده نفتی واقع در مرزهای زمینی و آبی خود بهره برداری کند.