دولت آمریکا تصمیم گرفته است تا یک ماه دیگر تعرفه هایی به میزان ۲۵ درصد روی ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین اعمال کرده و سرمایه گذاری شرکت های چینی در آن کشور را محدود کند.

&#۳۹;ویلبر راس&#۳۹; وزیر بازرگانی آمریکا روز شنبه وارد چین شد بر اساس گزارش ها در دو روز گذشته مقام های چینی در گفت و گوها با وی اعلام کردند «اعمال تعرفه ها مانع هر توافقی میان دوطرف خواهد شد».

دولت های دو کشور در ماه می در جریان مذاکرات خود در واشنگتن توافق کرده بودند که اعمال تعرفه ها را پایان داده و از جنگ تجاری میان طرفین جلوگیری کنند اما ترامپ بار دیگر تعرفه های تازه ای را برای پکن در نظر گرفته است.

مذاکرات جدید را وزیر بازرگانی آمریکا و &#۳۹;لیو خه&#۳۹; مشاور ارشد امور اقتصادی رییس جمهوری و معاون نخست وزیر چین انجام دادند &#۳۹;لیو&#۳۹; تهدید کرده است پکن اعمال تعرفه را برنمی تابد و آن را تلافی خواهد کرد.

چین پیشتر توافقاتی با آمریکا کرده بود که واردات کالا از آن کشور را افزایش داده و باعث شود تا میزان مازاد تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری این کشور در برابر آمریکا کاهش یابد اما تعرفه های جدید می تواند این برنامه را متوقف کند.

دو طرف مذاکراتشان را روز یکشنبه به طور فشرده پیگیری کردند وزیر بازرگانی آمریکا مرتب این درخواست را مطرح می کرد که چین باید کالاهای بیشتری خریداری کند اما طرفین به رغم این گفت و گوها نتوانستند به یک بیانیه مشترک برسند.

خبرگزاری شینهوا گزارش کرده است که اگر آمریکا به دنبال تحریم ها و تعرفه های تجاری علیه پکن باشد توافقات قبلی طرفین ملغی شده و اجرا نخواهد شد.

تلاش های خبرنگاران برای گرفتن اطلاعات بیشتر از مذاکرات و اینکه چرا طرفین موفق به انتشار بیانیه مشترک نشده اند به نتیجه ای نرسیده است.

همزمان با بالا گرفتن اختلافات دو کشور، چین از اروپا دعوت کرده است تا برای مقابله با یکجانبه گرایی تجاری آمریکا اختلافات را با پکن کنار گذاشته و با این کشور یک تیم متحد برای مقابله با واشنگتن تشکیل دهد.