میشاییل کلور برشتولد، سفیر جمهوری فدرال آلمان با محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران دیدار و گفت و گو کرد.

میشاییل کلور برشتولد در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست گفت: روابطه دو کشور ایران و آلمان همیشه مثبت ارزیابی شده است و آلمان شریک مهمی برای ایران در برجام بوده است. هر چند آلمان کشور هسته ای نیست اما در موضوع برجام، آلمان نقش متعارف سازی و متعادل سازی را ایفا کرد.

او در ادامه با بیان اعلام موضع صدر اعظم و وزیر امور خارجه آلمان، در حمایت از ایران اظهار کرد: در این راستا از تصمیم ایران برای اقدام عاقلانه عدم خروج از برجام نیز حمایت می کنیم.

سفیر آلمان با تاکید بر اینکه فرصت های همکاری زیادی با تهران وجود خواهد داشت ادامه داد: با توجه به فعالیت موسسات مختلف شاغل در حوزه آب و محیط زیست می توانیم همکاری های مناسبی با تهران در این حوزه ها داشته باشیم.

او ادامه داد: همچنین در حوزه معماری با توجه به ارتباطات خوبی که با دفاتر و مشاوران معماری در آلمان (GMP) داریم می‌توانیم از این ظرفیت در جهت افزایش همکاری با تهران استفاده کنیم؛ در گذشته هم این همکاری در طراحی مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب و پادگان قلعه مرغی به وجود آمده است.

برشتولد با بیان اینکه اروپا تلاش دارد خروج آمریکا از برجام را جبران کند گفت: وقتی این شرایط را می‌بینم، زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی را به خاطر می آورم؛ ایشان همواره در حوزه بین الملل تلاش داشتند که ایران با اروپا روابط خوبی برقرار کند. گرچه برخی آرمان های ایشان به بهترین شکل پیاده سازی نشد.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست تصریح کرد: مدیریت شهری تهران بسترهای مناسبی برای همکاری در زمینه‌های گردشگری، حمل و نقل، معماری شهری، پسماند، هوشمندسازی شهری و بافت فرسوده با کشور آلمان دارد و امیدواریم در این زمینه‌ها همکاری موثری شکل گیرد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ایران نیز در برجام به دقت عمل کرده و هیچ اقدام خلاف تفاهم نامه را انجام نداده است. گرچه خروج آمریکا از برجام تخلف و به نوعی دغل کاری بوده است؛ اما امیدوار هستیم کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان این موضوع را جبران کنند.

هاشمی اضافه کرد: تهران نیز اماکن دیدنی فراوان دارد که این موضوع ظرفیت های مناسبی در امر هتل‌داری ایجاد می کند. پتانسیل این موضوع که سرمایه گذاران ایران و آلمان در اقدام مشترک بر روی موضوع برندینگ هتل فعالیت کنند وجود دارد. بنابراین با ایجاد و شروع این فعالیت می توان حضور هرچه بیشتر گردشگران اروپایی در ایران را فراهم کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه شهروندان تهران روزانه ۹ تن زباله تولید می کنند، افزود: یکی از ماموریت هایی که برای حوزه پسماند در نظر گرفته ایم، ایجاد و تولید انرژی از ۹ تن زباله تهرانی ها در روز است. با توجه به این ماموریت نیاز به تجهیزات جداسازی زباله، زباله سوزی و تولید برق می تواند زمینه همکاری مناسبی بین دو کشور باشد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حضور مشاوران آلمانی در طراحی مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب و پادگان قلعه مرغی گفت: همکاری مشاوران آلمانی در شهر آفتاب و قلعه مرغی موثر بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در تهران ۴۰۰۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به تجربه خوب همکاری با مشاوران آلمانی، می‌خواهیم در حوزه سامان بخشی به بافت فرسوده از این ظرفیت برای باز آفرینی استفاده کنیم.

هاشمی ادامه داد: همچنین می توانیم در زمینه تولید انرژی از خورشید و باد که شرکت های آلمانی فعالیت های مثبتی در این زمینه داشته اند، در تهران هم کمک بگیریم و در این زمینه هم همکاری هایی داشته باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: آلمان هیچ گاه سیاست های استعماری درباره ایران  نداشته و رابطه آلمان با ایران در همه سطوح برابر بوده است. ما در همه زمینه ها می توانیم همکاری داشته باشیم و اگر گشایش فاینانس ها رخ دهد، با توجه به جمعیت ۵۰۰ میلیونی منطقه ای که ایران در آن واقع شده ، ایران می تواند نقش ویژه ای در همکاری اقتصادی آلمان با منطقه ایفا کند. این در حالی است که ایران و آلمان همواره در قبال سیاست های صلح طلبانه یک هدف را دنبال کرده اند.

وی در ادامه به حضور برشتولد در یمن و فلسطین اشاره کرد و گفت: با توجه به این حضور و درک شرایط منطقه می دانم موضع ایران در قبال جنایت های صورت گرفته در یمن را تایید می کنید.

بر اساس گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، هاشمی در ادامه با بیان اینکه انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس کار اشتباهی بوده است تاکید کرد: این اتفاق سبب افزایش تنش ها در منطقه شده است.