«عبدالکریم متین» والی غزنی اظهار داشت: در برخی از موارد نیروهای امنیتی افغان مجبور شدند تا برای نجات جانشان تسلیحات خود را به طالبان بفروشند.

وی در ادامه تصریح کرد که در حال حاضر بسیاری از نیروهای امنیتی در این ولایت تحت محاصره طالبان قرار دارند و نمی‌توانند از مراکز نظامی خارج شوند.

والی غزنی گفت: گزارش‌هایی وجود دارند که نیروهای تحت محاصره برای نجات خودشان با طالبان ارتباط برقرار کرده‌اند و در برخی از موارد نیز سلاح‌های نظامی خودشان را به فروش رسانده‌اند.

نیروهای امنیتی افغان در شهرستان «ده یک» اذعان کردند، عدم تدارکات رسانی و حمایت به موقع از این نیروها عامل اساسی سقوط زنجیره‌ پاسگاهای امنیتی محسوب می‌شوند.

نیروهای ارتش در این شهرستان تصریح کردند، ما هیچ غذا و حمایتی دریافت نمی‌کنیم اما با این وجود به مبارزه با مخالفان مسلح ادامه می‌دهیم.

آنها خاطرنشان کردند، طالبان از تسلیحاتی که از نیروهای امنیتی افغان تصرف کردند در مبارزه با این نیروها استفاده می‌کنند و در برخی از موارد حتی تسلیحات بهتری نسبت به نیروهای افغان دارند.

عدم تدارکات رسانی به نیروهای امنیتی افغان و نقص همیشگی در روند پرداخت حقوق ماهیانه نیز از عوامل اثرگذار در فروش تسلیحات و مهمات جنگی نیروهای افغان به طالبان محسوب می‌شوند.

هفته گذشته ژنرال «مراد علی مراد» معاون سابق وزارت کشور افغانستان از عدم پرداخت حقوق ماهیانه، عدم تدارکات رسانی و بی توجهی دولت به نیروهای پلیس انتقاد کرده و از مقام خود کناره گیری کرد.