افزایش احتمالی قیمت نفت عربستان در شرایطی روی خواهد داد که تقاضای آسیا برای نفت خاورمیانه در آستانه دوره تابستانی پیک مصرف نفت، رو به رشد است و قیمت پایه دوبی نشان می‌دهد تقاضای رو به رشدی برای قراردادهای ماه آتی وجود دارد.

طبق نظرسنجی رویترز، شرکت آرامکوی عربستان ممکن است قیمت فروش رسمی "عرب‌ لایت" برای آسیا را حداکثر ۴۰ سنت در هر بشکه افزایش داده و ۲.۳۰ دلار در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه خاورمیانه ای عمان/ دوبی تعیین کند. این بالاترین قیمت فروش رسمی "عرب‌ لایت" در آسیا در بیش از چهار سال گذشته - از فوریه سال ۲۰۱۴ خواهد بود که قیمت فروش رسمی ۲.۴۵ دلار بالاتر از قیمت عمان/ دوبی بود.

اگرچه پالایشگاه‌های شرکت‌کننده در این نظرسنجی افزایش قیمت را پیش‌بینی کردند اما اکثر آن‌ها امیدوارند که افزایش قیمت "عرب‌ لایت" به دلیل حاشیه ضعیف‌تر سوخت جت و نگرانی عربستان سعودی نسبت به غیررقابتی شدن "عرب‌ لایت" در مقایسه با سایر گریدهای خاورمیانه و گریدهای روسی با کیفیت مشابه، کمتر باشد.

به علاوه صادرات نفت رو به رشد آمریکا و اختلاف قیمت وست تگزاس اینترمدیت نسبت به نفت برنت باعث شده پالایشگاه‌های آسیایی از این فرصت برای افزایش واردات نفت آمریکایی ارزان‌تر استفاده کرده و واردات گران‌تر خود از خاورمیانه را کاهش دهند، به خصوص پس از این‌که عربستان سعودی در سیاست‌های قیمت‌گذاری اخیرش، قیمت‌های فروش برای بازارهای آسیایی را افزایش داد.

یک خریدار در پالایشگاه آسیای شمالی به رویترز گفت: من به سعودی‌ها توصیه می‌کنم قیمت عرب‌لایت را تغییر ندهند، زیرا آن‌ها به شکل غیرمنتظره قیمت‌ها را در ماه مه افزایش دادند.

به عنوان نمونه گفته می‌شود شرکت سینوپک چین  به علت قیمت‌های بالاتر، واردات نفت خود از عربستان سعودی را در ژوئن به میزان ۴۰ درصد برای دومین ماه متوالی کاهش داده است.