کیم یونگ چول که از روز چهارشنبه برای دیدار با مقامات آمریکا به این کشور سفر کرده است، در کاخ سفید حضور یافت تا نامه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تحویل دهد.

در دیدار چول با ترامپ، جان کلی رئیس دفتر ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا حضور دارند.

چول معاون کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی و بالاترین مقامی که از سال ۲۰۰۰ تا کنون به آمریکا سفر کرده است، عصر چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی جان اف کندی نیویورک شد و در ساعت ۷ بعدازظهر در شام کاری با وزیر خارجه آمریکا در همین شهر، ۹۰ دقیقه گفت و گو کرد.

دور دوم این گفت و گوها نیز حدود یکساعت و نیم در روز پنچ شنبه به طول انجامید و وزارت خارجه آمریکا آن را مثبت و دارای پیشرفت توصیف کرد.

چول رئیس سابق سرویس امنیتی نیروهای نظامی کره شمالی و مشاور ارشد رهبر این کشور در مذاکرات با کره جنوبی از طریق پکن راهی آمریکا شده است.

اعتقاد بر این است که سفر این مقام ارشد کره شمالی، نشان دهنده پیشرفت در برنامه برگزاری اجلاس سران آمریکا و کره شمالی است.

از دیگر سو، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز پنجشنبه با همتای کره شمالی خود در پیونگ یانگ دیدار کرد و گفت: کره شمالی در مذاکره با آمریکا، مساله خروج واشنگتن از برجام را در نظر دارد و با لحاظ این موضوع مذاکره می کند.

وی تاکید کرد: به محض اینکه توافق‌های آنها برای بررسی به جامعه جهانی عرضه شود، شورای امنیت سازمان ملل باید از ابتکار عمل‌های مشخص حمایت کند و ما نیز برای پشتیبانی از توافق‌های قاطع که به نفع تمام طرفین دخیل از جمله خود کره شمالی باشد، حمایت می کنیم.

وزیر خارجه روسیه اظهار کرد: اثرگذاری مذاکرات کره شمالی و آمریکا نیازمند لغو تحریم‌ها است و حل مساله هسته‌ای شبه جزیره کرهبه این مساله وابسته است.

به گفته وی کره شمالی تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشود، تسلیحات هسته‌ای را کنار نخواهد گذاشت.