ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا جمعه گفت: «از نیمه شب امشب (پنج‌شنبه، به وقت واشنگتن) افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم برای اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک اعمال خواهد شد.»

اعلام اعمال افزایش تعرفه از سوی دولت ترامپ با واکنش‌‌های شدیدی در اروپا، کانادا و مکزیک همراه شد.

مقابله‌ به مثل اتحادیه اروپا

در نخستین واکنش به این خبر، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفت: «اعمال افزایش تعرفه آمریکا غیر قابل قبول است. امروز روز بدی برای دنیای تجارت است. ما از منافع اروپا دفاع خواهیم کرد.»

در بیانیه‌ای که کمیسیون اروپا در همین راستا صادر کرد با اشاره به تلاش‌های اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق در ماه‌های گذشته با آمریکا، اقدام این کشور را غیرقابل قبول و مخالف با قوانین سازمان تجارت جهانی خواند.

یونکر در ادامه تصریح می‌کند که اروپا منشاء مشکلات آمریکا نیست بلکه به همان اندازه از این مشکلات آسیب می‌خورد.

واکنش تند فرانسه

نخستین واکنش دولت فرانسه از سوی رییس جمهور این کشور با یادآوری دهه 30 میلادی و پیش از آغاز جنگ جهانی دوم صورت گرفت. امانوئل ماکرون گفت: «این تصمیم از جنبه‌های زیادی اشتباه است. اشتباهی که منجر به ایجاد عدم توازن بین‌المللی می‌شود. این اقدام منجر به ملی‌گرایی اقتصادی و تجاری می‌شود. ولی ملی‌گرایی مساوی است با جنگ. این دقیقا همان تحولاتی است که در سال‌های دهه 30 اتفاق افتاد.»

رییس جمهور فرانسه در مکالمه تلفنی با دونالد ترامپ تصمیم او را برای اعمال افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را «غیرقانونی» و یک «اشتباه» خواند و اضافه کرد: «اتحادیه اروپا اقدامی متناسب و سخت در قبال این عمل آمریکا در پیش خواهد گرفت.»

امانوئل ماکرون از رییس جمهور آمریکا خواست که با اتحادیه اروپا، چین و ژاپن در جهت اعمال قوانین سازمان تجارت جهانی وارد مذاکره شود.

وزیر اقتصاد فرانسه، برونو لومر نیز در ملاقاتی با وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا به همتای خود گفت:« ما تحت فشار وارد مذاکره نخواهیم شد. ما معتقدیم که تصمیم اتخاذی آمریکا غیرقابل قبول است و عواقبی جدی برای اقتصاد جهانی به همراه خواهد داشت.»

لومر در ادامه از رفتار آمریکا در قبال متحدان اروپایی‌ ابراز تعجب کرد و گفت این دولت آمریکاست که می‌خواهد وارد جنگ تجاری با بزرگترین متحد خود شود.

ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت: «این اقدام، عملی بی‌رحمانه و غیرقابل قبول است. این یعنی کسی باقی می‌ماند که قوی‌تر باشد. اما در روابط بین‌المللی و زندگی جهانی، قانون هر کس قوی‌تر است مصداقی ندارد. روابط بین‌المللی، غرب وحشی نیست.»

لودریان در ادامه اضافه کرد که شعار «آمریکا مقدم است» در حال تبدیل شدن به «آمریکا تنها» است. با این‌حال وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد که آمریکا به علت اهداف مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و وضعیت کره شمالی یک متحد باقی خواهد ماند.

واکنش کانادا و مکزیک

نخست وزیر کانادا نیز به اعمال افزایش تعرفه واردات از سوی آمریکا واکنش نشان داد. جاستین ترودو در یک جلسه مطبوعاتی گفت: «ما از تصمیم دولت آمریکا متاسف هستیم و بدیهی است که چنین اقدامی منجر به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد شد.»

وزیر اقتصاد مکزیک نیز اعلام کرد که این کشور در قبال آمریکا روش مقابله‌ به مثل را در پیش خواهد گرفت و بر محصولات کشاورزی و صنعتی آمریکا تعرفه واردات وضع خواهد کرد.

آلمان: تصمیم ترامپ نقض قوانین بین‌المللی است

دولت آلمان این تصمیم آمریکا را غیر قانونی اعلام کرده و همزمان درباره تشدید تنش ها در مناقشات تجاری با آمریکا هشدار داده است.

"استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان در اظهار نظری تاکید کرد که برلین تعرفه های گمرکی روی فولاد و آلومینیوم را رد می کند.

وی تاکید کرد که ما این گونه اقدامات یکجانبه را غیر قانونی می دانیم که ربطی به دلایل تامین امنیت ملی ندارد. این گونه اقدامات خطر تشدید اختلافات را بالا می برد که در نتیجه به همه آسیب می رساند. دولت آلمان همچنان از تجارت آزاد و بازارهای باز حمایت کرده و همچنان می خواهد رویکردهای چند جانبه گری را در پیش گیرد.

"پیتر آلتمایر"، وزیر اقتصاد آلمان هم یک واکنش آشکار به این تصمیم ترامپ را اعلام کرده و تاکید کرد که اتحادیه اروپا حالا به صورت قاطع و مشترک عمل خواهد کرد و این شامل اقدامات متقابل احتمالی است.

آلتمایر همچنین تاکید کرد که ما امیدواریم که واکنش آشکار و واضح اتحادیه اروپا در همه طرف ها منجر به عقل گرایی و منطق گرایی شود.

وی بر این عقیده است که تاثیرات زیان بخش تعرفه های گمرکی در آمریکا زودتر و به مراتب آشکارتر خود را نشان خواهد داد. وی این تصمیم ترامپ را مغایر با قواعد و قونین سازمان تجارت جهانی دانست.

"اولاف شولتز"، وزیر دارایی آلمان هم تصمیم اخیر ایالات متحده را اشتباه و غیر قانونی خوانده و تصریح کرد که پاسخ اروپا به این اقدام باید صریح، قاطع و هوشمندانه باشد.

وی بر این باور است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در برابر تصمیم های یک جانبه آمریکا یکپارچه عمل کنند و از رایزنی با شرکای بین المللی خود غافل نباشند.

"هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان هم این تصمیم آمریکا را غیر قابل فهم ارزیابی کرده و اعلام کرد که پاسخ ما به ایده اول آمریکای ترامپ می تواند فقط اروپای متحد باشد.

وی در عین حال تاکید کرد که آلمان هیچ علاقه ای به تشدید تنش ها ندارد.

"یوخیم فایفر"، سخنگوی سیاسی اقتصادی اتحادیه احزاب متحد مسیحی آلمان هم در واکنش به این تصمیم ترامپ درباره تهدید آتش سوزی که هزاران جایگاه شغلی در آمریکا و اروپا را تهدید می کند هشدار داد.

معاون فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان هم مناسبات تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا را در آستانه آزمونی بی مثال ارزیابی کرده و گفت: دولت آمریکا باید بداند که اروپا اجازه نمی دهد از طرف آمریکا اخاذی و تهدید شود.

"کریستین لیندنر"،  رئیس حزب لیبرال دموکرات آلمان هم با توجه به این تصمیم ترامپ اجرای کامل توافق تجارت آزاد اتحادیه اروپا با کانداد را خواستار شد.