«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، روز گذشته اعلام کرد که اتحادیه اروپا درخصوص اتخاذ تدابیری برای محافظت از روابط تجاری خود با ایران پیشرفت‌هایی حاصل کرده است.

لودریان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ال‌سی‌ای» گفته است: «ما در خصوص یک موضوع پیشرفت داشتیم و آن اجرای قانون مربوط به سال ۱۹۹۶ است که اکنون آن را به روز کرده‌ایم تا به ما به اجازه دهد از شرکت‌های‌مان در مقابل فشار آمریکا محافظت کنیم، اما این کافی نیست.»

وزیر خارجه فرانسه افزود: «ما نیاز داریم یک ساز و کار مالی براساس یورو یا ارزهای دیگر به غیر از دلار ایجاد کنیم که بتواند ضمن محافظت از شرکت‌های مرتبط با ایران، به ایران اجازه دهد نفت خود را صادر کند.»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، ماه گذشته اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران( برجام) خارج می‌شود و علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های تعلیق شده ایران، مجازات‌های تازه‌ای علیه تهران وضع می‌کند.

پس از خروج آمریکا از برجام، مقام‌های این کشور به شرکت های اروپایی هشدار دادند که فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کنند.

این در حالی است که کشورهای اروپایی در حال مذاکره و رایزنی برای یافتن راه‌حلی درخصوص مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند.

در همین زمینه، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود، دلیل تلاش‌های اروپا برای حفظ برجام نه به دلیل منافع اقتصادی بلکه به دلیل منافع امنیتی است.