زین الدین زیدان هرگز به قراردادها پایبند نبوده است. نمونه کوچک آن مربوط به امضای او در سال ۲۰۰۲ است که او به عنوان یک بازیکن توسط فلورنتینو پرز به باشگاه مادریدی پیوست اما شش سال بعد زمانی که حس کرد در جایگاهی بالایی قرار ندارد و آن توانایی همیشگی دیگر در او دیده نمی‌شود، از طرفداران در سانتیاگو برنابئو خداحافظی کرد.

حالا هم او پس از اینکه سومین قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان اروپا را بالای سر برد رئال مادرید را ترک کرد. البته جدایی او دو سال و نیم طلایی را پیش از آن به خود دید و البته مقدار زیادی پول. او در هر فصل عملکرد شگفت انگیزی داشت اما نیاز به تغییرات وجود داشت که از سوی باشگاه باید انجام می‌شد ولی از نظر سرمربی فرانسوی تیم تکمیل بود.

لیگ قهرمانان خوب است، اما آنها می‌خواهند بیشتر یا حداقل به انتظاراتی که در لالیگا و کوپا دل ری وجود دارد، برسند؛ چیزی که در این فصل رخ نداد. زیدان در نشست خبری اعلام کرد که تنها دلیل او برای ترک رئال مادرید این بود که تیم بتواند انگیزه جدیدی را به دست بیاورد.

این نکته هم درست اما بسیاری از مسائل انگیزشی به این مربوط بود که او تغییراتی در گروه و تیم داشته باشد؛ چیزی که هرگز از سوی سرمربی فرانسوی رخ نداد. او نه می‌خواست و نه قصد شکل دادن به تیم جدیدی را داشت، یا حداقل یک تیم با چهره‌های تازه.

 

حذف از جام حذفی اسپانیا با این نقطه عطف همراه بود که او شکست خورده و طبق انتظارات باشگاهی که از آن نمایندگی می‌کند پیش نمی‌رود. زیدان در این برهه روزهای سختی را تحمل کرد و متوجه شد که اگر تیم بخواهد توسعه یابد، نیازمند سناریوهای جدید است اما هیچگاه تصمیم نداشت نشانه‌ای از ضعف در تیم یا بازیکنان را منتشر کند. رئال به جلو حرکت کرد و آن همیشه با تیم و باشگاه پیش از زیدان بود.

 

احتمال خرید کپا از اتلتیکو بیلبائو در زمستان اخیر زیدان را بسیار تحت فشار قرار داد. او بخشی از توافقی بود که زیدان نمی‌خواست، حداقل در ماه ژانویه. در حال حاضر سه دروازه بان در تیم وجود دارد و در میان آنها پسرش لوکا بود، که بعضی معتقدند به دلیل روابط خانوادگی او رفتار ناعادلانه‌ای در این مورد داشته است.

به هر حال زیدان رفت اما به این فکر نکنید که او به زودی یک تیم جدید پیدا می‌کند زیرا او بهترین نقش در جهان را به عنوان یک سرمربی در رده باشگاهی ترک کرد. تنها یک مقصد ممکن برای او وجود دارد و آن هم تیم ملی فرانسه است، اما هیچ عجله‌ای وجود ندارد. بالاترین آنها همانی است که پرز گفت: رئال حالا و همیشه خانه زیدان خواهد بود.

رئیس باشگاه رئال مادرید که روز گذشته تلاش کرد زیدان را برای دو سالی که گذشت متقاعد کند با رئال ادامه همکاری بدهد به عنوان یک دوست از دستاوردهای زیدان خوشحال بود. زیدان بزرگترین شرط بندی پرز بود، ابتدا به عنوان یک بازیکن و حالا به عنوان سرمربی. از پنج قهرمانی در اروپا که با ریاست پرز به دست آمده زیدان به عنوان یک بازیکن یا سرمربی در آن نقش کلیدی داشته است. او ابتدا بازیکن بود بعد دستیار آنجلوتی در رئال و سپس دو سال نیم روی نیمکت این تیم نشست و پرز در حقیقت هیچگاه تصمیم نداشت زیدان را از دست بدهد.