«آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بعد از دیدار با «سرگئی شویگو»، همتای روس خود در مسکو گفت روسیه نگرانی‌های امنیتی اسرائیل درباره ایران در سوریه را درک می‌کند. 

طبق گزارش روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست، وی گفت: «اسرائیل، از اینکه روسیه نیازهای امنیتی ما به ویژه اوضاع در مرزهای شمالی ما را درک می‌کند، خشنود است.»

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اضافه کرد: «باز نگاه داشتن خط ارتباطی میان ارتش اسرائیل و ارتش روسیه  و ادامه گفت‌وگوها میان دو طرف اهمیت دارد.»

شویگو قبل از این دیدار گفته بود با لیبرمن درباره مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه رایزنی خواهد کرد.

پیش از این رسانه‌ها با انتشار خبری از موضع جدید «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه مبنی بر خروج «نیروهای خارجی» از خاک سوریه خبر داده بودند. این اظهارات، به درخواست روسیه برای خروج نیروهای ایران و حزب‌الله تعبیر شده بود. 

«فیصل مقداد»، معاون وزیر امور خارجه سوریه پس از اظهارات پوتین اعلام کرد منظور رئیس‌جمهور روسیه خروج نیروهای خارجی مستقر در خاک سوریه بوده که بدون خواست دولت این کشور وارد خاک سوریه شده بودند. وی همچنین اظهار داشت که منظور پوتین نیروهای ایرانی نبوده است. 

این در حالی است که «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه  در مصاحبه‌ای روز پنجشنبه حضور نظامیان ایران در سوریه را رد کرد. او گفت: «نیروهای ایرانی در خاک ما نیستند. هیچ نیروی ایرانی هیچ گاه در اینجا نبوده است. اگر این نیروها باشند؛ ابایی نداریم که بگوییم چنین نیروهایی در اینجا هستند.»

بشار اسد اضافه کرد: «ما از روس‌ها دعوت کردیم و می توانستیم ایرانی‌ها را دعوت کنیم. افسرانی ایرانی در اینجا هستند که به ارتش سوریه کمک می کنند؛ اما آنها (ایرانی ها) نیروهایی ندارند. حقیقت روشن تری که دروغ گویی آنها (سران رژیم صهیونیستی) در این موضوع را اثبات می کند؛ این است که حملات اخیر چند هفته پیش که مدعی شدند علیه پایگاه‌ها و پادگان‌های ایرانی صورت گرفت، به شهادت و زخمی شدن دهها سوری منجر شد و یک ایرانی در بین آنها نبود. این دروغ است. ما همواره می‌گوییم که افسرانی ایرانی در اینجا هستند و آنها با ارتش ما کار می‌کنند.»