سرجو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا در پی پیشنهاد لوئیجی دی مایو رهبر سیاسی جنبش پنج ستاره برای خروج از بحران سیاسی و تشکیل دولت ائتلافی میان این جنبش و حزب &#۳۹;اتحاد&#۳۹; از طریق جابجایی &#۳۹;پائولو ساوونا&#۳۹; از وزارت اقتصاد به وزارتی دیگر، اعلام کرد که این پیشنهاد را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

بدین ترتیب رئیس جمهوری ایتالیا رسماً تشکیل دولت فنی به ریاست &#۳۹;کارلو کوتارلی&#۳۹; را به حالت تعلیق درآورده و بار دیگر به احزاب پنج ستاره و پیوند فرصت داد تا در این خصوص به توافق برسند.

در شرایط کنونی توپ در میدان جنبش پنج ستاره و حزب اتحاد قرار دارد در حالیکه رهبر جنبش پنج ستاره آخرین تلاش خود را برای شکل گیری دولت ائتلافی صورت می دهد، رهبر حزب اتحاد تصمیمی در این خصوص اتخاذ نکرده و اعلام کرد: اینکه جابجایی &#۳۹;پائولو ساوونا&#۳۹; تا چه حد برای شهروندان ایتالیایی مفید خواهد بود را مورد ارزیابی قرار می دهیم و مسلماً با خود ایشان نیز در این ارتباط صحبت خواهیم کرد.

در این میان &#۳۹;لائورا کاستلی&#۳۹; عضو هیئت پارلمانی جنبش پنج ستاره در مجلس نمایندگان نیز این سئوال را مطرح کرده است که &#۳۹;چرا پائولو ساوونا گامی به عقب بر نداشته و برای حل این بحران سیاسی و بی سابقه در ایتالیا خود را از احراز مقام وزارت کنار نمی کشد».

احزاب &#۳۹;فورتسا ایتالیا&#۳۹;، &#۳۹;برادران ایتالیا&#۳۹;، &#۳۹;اتحاد&#۳۹; و جنبش پنج ستاره پیشاپیش اعلام کرده بودند که به دولت فنی &#۳۹;کارلو کوتارلی&#۳۹; (فردی که از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل دولت شده بود) رأی اعتماد نخواهند داد.

در همین ارتباط &#۳۹;متئو رنتزی&#۳۹; دبیرکل سابق حزب دموکراتیک نیز به خبرنگاران گفت: ما به دولت کوتارلی رأی ممتنع خواهیم داد و اگر این دولت رأی اعتماد پارلمان را کسب نکند، بر اساس قانون اساسی مجلسین باید بلافاصله منحل شده و انتخابات زود هگام در اولین فرصت برگزار شود». در صورتی که گزینه دولت سیاسی پنج ستاره و پیوند با شکست مواجه شود، انتخابات زود هنگام در ۲۹ جولای (۷مرداد) و یا در ۵ اگوست (۱۴ مرداد) برگزار خواهد شد.

در حالیکه در محافل سیاسی و پارلمانی ایتالیا فرضیه برگزاری انتخابات زود هنگام در تاریخ ۲۹ جولای قوت گرفته بود، تحولات جدیدی در صحنه سیاسی ایتالیا رخ داده و جنبش پنج ستاره بطور غافلگیر کننده ای اعلام کرد از درخواست اقامه اتهام علیه رئیس جمهوری چشم پوشی کرده است.

&#۳۹;لوئیجی دی مایو&#۳۹; رهبر سیاسی این جنبش در این ارتباط اظهار داشت : ما خواهان همکاری با رئیس جمهوری هستیم و حاضریم مواضع خود را مورد بازبینی قرار دهیم. اگر در جایی مرتکب اشتباهی شده باشیم آن را بازگو می کنیم. ولی اکنون باید به عزم و اراده ملت ایتالیا احترام گذارده شود. در پارلمان جناح اکثریت وجود داشته و بهتر است دولت برخاسته از آن شکل بگیرد.

&#۳۹;جورجا ملونی&#۳۹; رهبر حزب برادران ایتالیا نیز تصریح کرد، حزبش با حمایت از دولت ائتلافی پنج ستاره و پیوند، اکثریت پارلمانی را تقویت خواهد کرد.

&#۳۹;گونتر اوتینگر&#۳۹; کمیسر بودجه اتحادیه اروپا نیز اخیرا اظهار کرد: بازارهای مالی به ایتالیایی ها خواهند آموخت رأی درست را به صندوق ها بیاندازند.

&#۳۹;متئو سالوینی&#۳۹; رهبر حزب اتحاد در واکنش به اظهارات اوتینگر سخنان او را «تهدیدی که از آن هراس نداریم» توصیف کرده و خواهان استعفای وی شد.

رهبر جنبش پنج ستاره نیز گفت: با ما همچون مستعمره خودشان برای گذراندن تعطیلات تابستانی رفتار می کنند و این غیر قابل قبول است.

با توجه به شکست احزاب و ائتلاف ها در انتخابات پارلمانی ایتالیا در ۱۳ اسفند ماه ۹۶، برای کسب حد نصاب آرا (۴۰ درصد) و تشکیل دولت، ایتالیا در بحران سیاسی قرار دارد که سه ماه از آن می گذرد.