«نصر الحریری»‌ عضو هیأت مذاکره‌کننده معارضان خارج‌نشین سوریه که مورد حمایت غرب و کشورهای عربی است، از اتحادیه اروپا خواست تا به بیرون راندن ایران از سوریه کمک کند. 

همزمان با مصاحبه بشار اسد با شبکه روسی «راشا تودی» که در آن گفت، نیروهای آمریکایی بزودی باید کشورش را ترک کنند، نصر الحریری در سخنانی در بروکسل خواستار خروج ایران از سوریه شد.

الحریری گفت که «روسیه و ایران به نیابت از (بشار) اسد در جنگ سوریه می‌جنگند و او را کمک کردند تا مساحت زیادی از خاک [سوریه] را از مبارزان معارضان و گروههای اسلامی [تکفیری-سلفی] پس بگیرد... حدود صد هزار مبارز ایرانی یا مرتبط با ایران در کشور [سوریه] حضور دارند». 

 الحریری گفت: «نقش ایران روز به روز دارد بزرگ‌تر می‌شود. لذا ما از هر مکانیزمی که نفوذ ایران در منطقه را به طور کل، و در کشور خود به شکل خاص، محدود کند، حمایت می‌کنیم». 

رویترز نوشت که این عضو مذاکره‌کننده معارضان سوریه گفته که «اتحادیه اروپا باید به اخراج ایران از سوریه کمک کند». این معارض خارج‌نشین سوری همچنین اعلام کرد که او نمی‌تواند «برنامه اتمی (ایران)‌ را از برنامه موشکی و رفتار مخرب این کشور در منطقه خود» جدا کند. 

این معارض سوری موضوعی را تکرار می‌کند که دولت آمریکا و دولت رژیم صهیونیستی و به تبع آنان چند دولت عربی حاشیه خلیج فارس تکرار می‌کنند و خواستار آن هستند که ایران بر سر توان دفاع موشکی خود مذاکره کند و از آنچه آن را «نفوذ منطقه‌ای» می‌خوانند، صرف نظر کند؛ امری که بارها ایران آن را رد کرده است.

ایران هم‌اکنون سرگرم گفت‌وگو با سه کشور اروپایی برای حفظ برجام است. رهبر جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته تأکید کرد که از جمله ایران در این گفت‌وگوها این است که اتحادیه اروپا از ایران نخواهد که درباره توان موشکی و جایگاه منطقه‌ای ایران مذاکره کند.