هوا چون اینگ امروز چهارشنبه در مصاحبه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن تصریح کرد آمریکا خیلی راحت، قول و قرارها و تعهداتش را زیر پا می گذارد.

وی با اشاره به اینکه دولت آمریکا قصد دارد تعرفه سنگینی بر روی ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین تا یک ماه دیگر اعمال کند، گفت: ما از منافع شرکت های چینی حراست می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد ما نمی خواهیم با آمریکا وارد یک نبرد تجاری تمام عیار شویم اما از این بابت هراسی هم به خود راه نمی دهیم و برای این امر آماده ایم.

در شرایطی که دو کشور بر سر توقف تعرفه های تجاری و متوقف کردن جنگ تجاری موافقت کرده بودند، ترامپ رییس جمهور آمریکا از اعمال محدودیت های تازه بر روی سرمایه گذاری های چین در آن کشور خبر داده است.

سخنگوی چین تصریح کرد که اگر چنین کاری صورت گیرد، چین هم بر اساس مقررات و ضوابط از حقوق مشروع شرکت های خود حراست کرده و تدابیر لازم را برای مقابله تجاری با آمریکا اتخاذ خواهد کرد.

دو کشور در اوایل ماه جاری میلادی در واشنگتن برای سومین بار مذاکرات تجاری انجام دادند و پس از آن اعلام شد که برای متوقف کردن نبردهای تجاری و تعرفه های سنگین به توافق رسیده اند.

اما حالا آمریکا می گوید که تا پایان ماه آینده میلادی ۲۵ درصد تعرفه روی کالاهای وارداتی چین به ارزش ۵۰ میلیارد دلار در نظر خواهد گرفت و اجازه نخواهد داد شرکت های چینی به طور نامحدود در این کشور سرمایه گذاری کنند.

آمریکا همچنین اعلام کرده است محدودیت هایی بر روی صدور روادید برای اتباع چین در نظر خواهد گرفت و روادید کوتاه مدت برای برخی از دانشجویان چینی در نظر خواهد گرفت.