بیژن نامدار زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت این هفته در جمع خبرنگاران  در ارتباط با  اقدامات صورت گرفته در جهت فروش نفت خام اظهار کرد: حتما اقداماتی که می‌خواهیم انجام بدهیم را  نمی‌گویم چون ترامپ می فهمد و علیه‌ش کار می‌کند؛ اما حتما ما کارهایی در این راستا انجام داده‌ و تلاش‌هایی صورت داده‌ایم که تا جایی که ممکن است این مشکل را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: مسئله توافق اروپایی‌ها برای ما از لحاظ بیمه و کشتی‌رانی، دریافت پول و مشتریانی که نفت ما را بخرند مهم است. البته کمتر از یک سوم نفت ما به اروپا می رود ولی به هر حال کار با اروپایی‌ها مهم است، چرا که بقیه  از آنها الهام می‌گیرند.

زنگنه در ارتباط با خروج توتال از ایران و جایگزینی شرکت‌های خارجی دیگر نیز تصریح کرد: از کجا می‌گویید شرکت چینی قرار بود جای توتال را بگیرد، اما قبول نکرده است؟ من نشنیده‌ام خبرگزاری‌ها چنین موضوعی را اعلام کنند.توتال فرایند خروجش را از ایران  به ما اعلام کرده است. ۶۰ روز وقت دارد که ده روز آن گذشته است. اگر در این مدت بتواند از آمریکا مجوز بگیرد که احتمالش زیاد نیست، در  ایران می‌ماند اما اگر مجوز تهیه نشود جایگزینش معرفی می شود که یک شرکت چینی است.

وی ادامه داد: با هر دو کشور هند و چین برای انتقال و فروش نفت صحبت شده است و صحبت‌هایمان را باید ادامه دهیم. از لحاظ انتقال وجه مشکلاتی داریم و برطرف کردن این مشکل کاری است که باید از سوی مذاکره با اروپایی‌ها برطرف کنیم.

زنگنه خاطر نشان کرد: سفر اخیر آقای ظریف به اروپا مقدمه ای بود و همچنان سفرهایی این چنینی ادامه دارد . آقای عراقچی هم این موضوع را  عنوان کرده‌اند که باید در ریز مسائل با اروپایی‌ها به توافق رسید. همچنان دارد کار می شود تا ما بتوانیم به توافقات مورد نظر دست یابیم.

وی در پایان با اشاره به راهپیمایی روز قدس اظهار کرد: راهپیمایی روز قدس هر سال اهمیت دارد امسال بیش از این که بخواهیم مسئله روز قدس رابگوییم به نظر من حضور در راه‌پیمایی روز قدس یک انتقاد به تصمیم‌های یک جانبه و غیر منطقی امریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی خواهد بود.