پایگاه های مخالفان در سوریه، گروه به اصطلاح ارتش نجات بخش در نتیجه ادغام برخی از گروه ها از جمله &#۳۹;احرار نوی&#۳۹;، &#۳۹; جمیل ابوزین &#۳۹;، &#۳۹; تکاوران ویژه&#۳۹;،  ائتلاف فرزندان جولان و شماری از گروه های مستقل شامل چندین گروهان و گردان به وجود آمده است.

برخی از منابع آگاه در گفت وگو با روزنامه الوطن سوریه تاکید کردند که مذاکرات دولت با گروه مخالف مسلح در جنوب این کشور با نظارت روسیه به منظور دستیابی به راه حل سیاسی به جای توسل جستن به گزینه نظامی برای خاتمه دادن به حضور تروریست ها در استان های درعا و قنیطره جریان دارد.

منابع یاد شده خاطرنشان کردند که دولت سوریه به برقراری صلح و آشتی در جنوب این کشور تاکید دارد و سناریوی مشابه توافق به دست آمده در حومه شمالی حمص و حومه جنوبی حماه را به سناریوی جنوب دمشق ترجیح می دهد.

منابع مزبور یادآور شدند: دولت سوریه در تمامی نشست های برگزار شده به سرپرستی روسیه با نمایندگان گروه های تروریستی مسلح، آنها را به صلح و آشتی به منظور در امان ماندن از گزینه نظامی فراخوانده است اما گروه های مسلح تا به امروز نسبت به گزینه راه حل مسالمت آمیز هیچ گونه تمایلی از خود نشان نداده اند.

رسانه های گروهی سوریه اخیرا اخباری دال بر قریب الوقوع بودن یک نبرد بزرگ منتشر کردند و ارتش سوریه پس از در اختیار گرفتن اوضاع درحومه پایتخت و تسلط یافتن بر دو منطقه غوطه شرقی و غوطه غربی در استان ریف دمشق هم اینک خود را برای چنین نبردی علیه عناصر مسلح تدارک می بیند.

به نوشته روزنامه الوطن، گروه های مسلح علاوه بر مناطق داعل، إبطع، محجة و إنخل در حومه درعا و بیش از نیمی از شهر درعا و همچنین شهرک های طرنجة، جباتا الخشب، أوفانیا و المکاسر در استان قنیطره تسلط دارد.

قنیطره شهری است کوچک و ویران شده که مرکز استان قنیطره به‌ شمار می‌رود و این شهر کوچک در یک دره در بلندی‌های جولان واقع شده ‌است.

درعا نیز نام استانی در جنوب سوریه است که از شمال به استان ریف دمشق از جنوب به کشور اردن از مغرب به استان قنیطره و از مشرق به استان سویداء محدود شده ‌است.