محمدرضا شاهکویی روز یکشنبه در حاشیه جلسه شورای فرعی هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان لاهیجان افزود: در گیلان حدود ۵۵ هزار معتاد اعم از ساکن کمپ یا بصورت سرپایی تحت درمان هستند که این آمار از چند سال قبل تغییری نکرده و تا حدودی مصرف مواد مخدر در این استان تحت کنترل قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته سه هزار و ۷۵۰ تن مواد مخدر در گیلان کشف شد که ۷۵درصد این مواد را تریاک و مشتقات شاه دانه نظیر شیشه و گل تشکیل می دهد.

به گفته دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان، امسال پیشگیری در دستور کار است و ۵۰ درصد اعتبارات این ستاد صرف امور پیشگیری اولیه از اعتیاد در استان خواهد شد.

وی اظهار داشت: از سال ۹۲ و در دولت تدبیر و امید، مبارزه با مواد مخدر بطور جدی در دستور کار قرار گرفت و باید تلاش مضاعف داشته باشیم و پیشگیری و پیگیری را اصل قرار دهیم.

دبیر ستاد شورای هماهنگی مواد مخدر گیلان با تاکید بر نقش سازمان های مردم نهاد در این موضوع گفت: ۹۰ درصد امور مربوط به درمان معتادان این استان توسط سمن ها انجام می شود.

شاهکویی گفت: به سند جامع درمان و پیشگیری و طرح ملی که اوایل امسال ابلاغ شده، باید بطور جامع و همه جانبه توجه و براساس آن برنامه ریزی شود چراکه کوچکترین غفلت از امر مبارزه با مواد مخدر، آسیب های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه از آموزش و پرورش توقع بیشتری داریم و باید از نظر کارشناسان با تجربه استفاده شود، اظهار داشت: امسال هجمه مواد مخدر به کشور ما بیشتر خواهد بود و عرضه بیش از ۷۰۰ نوع مواد مخدر برای جامعه هدف دانش آموزان، نوجوانان و جوانان ما طراحی شده است.

شاهکویی تصریح کرد: هرچند همه ارکان نظام مصمم به مبارزه با مصرف مواد مخدر و کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از آن هستند اما می طلبد تحرک خود را در این باره بیشتر و تلاشی مضاعف انجام دهیم.