امیر قطر در سفر به کویت با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر این کشور دیدار و گفت وگو می کند.

منابع قطری اشاره ای به مسائل مطرح در این دیدار نکردند اما به نظر می رسد ، موضوع محاصره قطر در صدر محور های مطرح در دیدار سران دو کشور باشد.

امیر کویت طی یک سال گذشته تلاش های وسیعی برای وساطت به منظور حل اختلاف های طرف های درگیر انجام داده است اما تاکنون این رایزنی ها به نتیجه ملموسی نرسیده است . با این وجود نشست روز دوشنبه بین سران قطر و کویت نقطه عطفی برای آینده تحریم ها محسوب می شود.

عربستان ، امارات ، بحرین و مصر ۵ ژوئن ۲۰۱۷ ( ۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم ، روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهایی زمینی ، دریایی و هوایی با این کشور را هم بستند.

این کشورها ۱۳ شرط برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کردند اما قطر با بیان اینکه این شروط حاکمیت این کشور را نشانه گرفته است با آن مخالفت و اعلام کرد که تحریم کنندگان هیچ سندی برای اثبات ادعای خود در اختیار ندارند.

دوشنبه هفته گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که &#۳۹;جان سالیوان&#۳۹; معاون اول این وزارتخانه در حاشیه نشست &#۳۹;جی ۲۰ &#۳۹; در &#۳۹;بوینوس آیرس&#۳۹; پایتخت آرژانتین به &#۳۹;عادل الجبیر&#۳۹; وزیر خارجه عربستان اطلاع داده که آمریکا خواستار حل فوری اختلاف های این کشور با قطر در سریع ترین زمان ممکن است .

عربستان تاکنون به این درخواست واکنشی نشان نداده، اما &#۳۹;انور قرقاش&#۳۹; وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز جمعه گذشته در چند توئیت پشت سر هم بار دیگر با تکرار ادعاها علیه قطر ، سیاست های دوحه در خصوص همسایگان را به باد انتقاد گرفت و از ادامه تحریم و تنش دفاع کرد.

قطر هم در اقدامی که به نظر می رسد ، پاسخی به ادامه تحریم ها باشد از اول هفته جاری نگهداری و خرید و فروش کالاهای ساخت عربستان ، امارات ، بحرین و مصر در این کشور را ممنوع اعلام کرد.

از سوی دیگر وزیر خارجه بحرین در گفت وگویی که امروز روزنامه الشرق الاوسط منتشر کرد ، با تکرار ادعای خود علیه قطر ،گفت که بعید است تنش با دوحه به این زودی برطرف شود.

مواضع چند روز گذشته مقام های اماراتی ، قطری و بحرینی نشان می دهد هنوز زمینه لازم برای آشتی بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس و رفع تنش وجود ندارد و بعید است درخواست های آمریکا از این کشورها نتیجه بخش باشد.