آسوشیتدپرس گزارش داد، این مراسم در حالی برگزار شد که دوره شش ساله بعدی نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا در این سمت از ۱۰ ژانویه سال آینده میلادی آغاز می‌شود و همین امر موجب گیج شدن بسیاری از افراد شده است.

مراسم تحلیف مادورو در "مجلس قانون اساسی" حامیان دولت برگزار شد که قدرت قانونگذاران اپوزیسیون این کشور در پارلمان را زیر سوال می‌برد.

مادورو در سخنرانی خود این انتخابات ریاست جمهوری را به رغم عدم پذیرش و غیرقانونی خواندن آن از جانب آمریکا و ائتلاف کشورهای آمریکای لاتین، "آزاد و بر مبنای قانون اساسی" دانست.

نتایج رسمی انتخابات این هفته ونزوئلا نشان می‌دهد که مادورو با کسب ۶۸ درصد آرا در این انتخابات پیروز شده و نزدیک‌ترین رقیب او یعنی هنری فالکون با اختلاف ۴۷ درصدی، ۲۱ درصد آرای مردم را کسب کرده است. در پی اعلام این آمار، فالکون نتایج انتخابات را نپذیرفته و خواستار برگزاری انتخاباتی مجدد شده است. او همچنین مادورو را به خرید آرای فقرا متهم کرده است.

مادورو در اظهارات خود در این مراسم تحلیف پذیرفت که مشکلاتی برای ونزوئلایی‌ها از بابت تحریم‌ها به وجود آمده اما متعهد شد که هم‌چنان با سیاست‌های سوسیالیستی با این مشکلات مقابله کند.

رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: من دروغ نخواهم گفت. این تحریم‌ها مشکلات جدی و دردناک برای ما به وجود آورده اما ما با آنها مقابله کرده و شکست‌شان خواهیم داد.

او همچنین برای بهبود شکاف‌های عمیقی که در ونزوئلا وجود دارد، خواستار تشکیل کمیسیونی تحت سرپرستی مجلس قانون اساسی شد تا به آزادی برخی زندانیان که در جریان اعتراضات ضد دولتی دستگیر شده‌اند، رسیدگی کند.