جمهوری اسلامی ایران صراحتا از کشورهای اروپایی خواسته است تا تضمین های لازم را در خصوص «بی اثر کردن تحریم های ثانویه آمریکا» و متعاقبا «استمرار برجام» ارائه دهند، تضمین هایی که عملا هنوز از سوی طرف اروپایی ارائه نشده است.

 

شواهد و مستندات موجود نشان می دهد که کشورهای اروپایی نه تنها تضمینی در خصوص اجرایی شدن توافق هسته ای به کشورمان نمی دهند، بلکه در صدد اضافه کردن بندهایی جنجالی به برجام هستند!

 

به عبارت بهتر؛ تروییکای اروپایی در صدد «تغییر برجام» هستند. در همین رابطه، گزارش یک روزنامه آلمانی حاکی است دیپلمات‌های اروپایی، چین و روسیه برای نجات توافق هسته‌ای برجام در حال رایزنی بر سر طرحی جدید با هدف پیشنهاد کمک‌های مالی به ایران در ازای محدود کردن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای تهران هستند.

 

روزنامه «ولت ام سونتاگ»، چاپ برلین در این خصوص به نقل از منابع و دیپلمات های اروپایی که نخواسته اند نامشان فاش شود نوشته است:

 

«رسیدن به توافقی جدید که در عین حفظ مفاد هسته‌ای [مندرج در برجام] فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک را محدود کند می‌تواند ترامپ را برای رفع تحریم‌ها علیه ایران متقاعد کند. لازم است ما از نام «توافق هسته‌ای وین» فاصله بگیریم و چند بند جدید به آن اضافه کنیم. تنها این کار می تواند ترامپ را مجاب کند که دوباره با برداشتن تحریم‌ها موافقت کند»!

 

این استدلال مضحک در حالی صورت می گیرد که تروییکای اروپایی با همه پیشنهادات ۴ گانه ترامپ در خصوص اصلاح و تغییر برجام موافقت کرده بودند. حتی آنها موافقت خود را با انعقاد توافقی ثانویه با ایران که کشورمان را در حوزه های موشکی و منطقه ای و... محدود کند اعلام کرده بودند.

 

با این حال، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در نهایت از توافق هسته ای با ایران خارج شد. حال مقامات اروپایی مشغول «خط گیری دوباره» از مایک پمئو وزیر خارجه آمریکا بر سر «تغییر برجام» هستند. اظهارات اخیر مقامات آلمانی و فرانسوی در همین راستا قابل توجیه است.

 

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در این خصوص عنوان کرده است: «تلاش می کنیم همه طرف ها به سمت برقراری مذاکراتی برای انعقاد یک توافق گسترده تر حرکت کنند که این امری اجتناب ناپذیر است! اولویت ما در دفاع از برجام تضمین صلح و ثبات در منطقه است. درباره ایران، اروپا از آغاز متحد بوده است. ما تنها یک اراده داشته ایم که شامل برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه است. من از این موضع در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر گذشته دفاع کردم. توافق هسته ای ۲۰۱۵ یک عنصر بسیار مهم برای ایجاد توازن است و به همین دلیل ما از آن حمایت می کنیم.»

 

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز خواستار مذاکره مجدد بر سر برجام با هدف تغییر توافق هسته ای شده و مدعی شده است که توافق هسته ای، توافقی کامل نبوده و نیاز به تکمیل دارد!

 

لازم به ذکر است که؛ کشورهای اروپایی در صدد جلب رضایت دوباره ایالات متحده آمریکا بر سر بازگشت به توافق هسته ای با ایران هستند.

 

از این رو آنها در صددند با تغییر برجام، زمینه را برای تحقق این مسئله آماده کنند. در این میان، نه تنها خبری از ارائه تضمین های قطعی به کشورمان وجود ندارد، بلکه شاهد عقب نشینی بیشتر اتحادیه اروپا در مقابل ایالات متحده آمریکا هستیم!

 

بدیهی است که در چنین شرایطی باید بیش از پیش مراقب بازی وقیحانه تروییکای اروپایی در قبال برجام بود.