سومریه نیوز عراق گزارش داد، هادی العامری در گفت‌وگو با رسانه‌ها بعد از دیدار با هیئت حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی گفت: به منظور خدمت رسانی سریع‌تر به شهروندان عراقی من خواهان تشکیل دولت در اسرع وقت هستم. باید بزرگترین فراکسیون ملی هر چه سریع‌تر تشکیل و همه در آن حضور داشته باشند.

العامری افزود: هیچ وتویی علیه هیچ یک از گروه‌ها چه شیعی، چه سنی و چه کرد وجود ندارد و تدوین برنامه دولت آینده باید به گونه‌ای باشد که موجب شکوفایی در عراق شود.

العامری تصریح کرد: همّ ما تشکیل دولتی است که خواسته‌ها و نیازهای ملت عراق را در این برهه حساس پاسخگو باشد و هیئت کرد به رایزنی‌هایش با گروه‌های سیاسی دیگر ادامه می‌دهد. امیدواریم به نتایج مطلوب و رضایت‌بخش برای کل ملت عراق دست یابیم.

العامری ۲۱ مه صحبت درباره تشکیل فراکسیونی صرفا شیعی را عاری از صحت دانسته بود.

همچنین دفتر نوری مالکی، رئیس ائتلاف "دولة قانون" و معاون رئیس‌جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، نوری مالکی در دفتر خود با هیئت حزب کردستان عراق به ریاست فاضل میرانی دیدار کرد و در این دیدار تحولات سیاسی و امنیتی عراق و مرحله بعد از انتخابات عراق مورد بررسی قرار گرفت.

این دفتر افزود: دو طرف بر تلاش مشترک بین تمام گروه‌های ملی با هدف تحقق اهداف مورد نظر تاکید کردند و گفتند به منظور ایجاد مرحله جدید و دولتی که برنامه‌ای ملی در زمینه تضمین حقوق تمام شهروندان داشته باشد تلاش خواهند کرد.

این در حالی است که هیئت حزب دموکرات کردستان عراق سلسله دیدارها و نشست‌های دیگری را با رهبران سنی و شیعی در بغداد خواهد داشت. هدف این هیئت پیوستن به بزرگترین فراکسیون پارلمانی است که زمینه ساز تشکیل دولت آینده در سایه اختلافات شدید کردها در کردستان است.

یک منبع عالی‌رتبه در این حزب گفت، دیدارهای هیئت متمرکز بر تضمین حقوق ملت کردستان عراق و میزان تعهد طرف‌های سیاسی در بغداد در زمینه اجرای قانون اساسی است.

به گزارش رسانه‌های نزدیک به حزب بارزانی، هیئت مذکور با مقتدی صدر رهبر لیست "سائرون" که در حال حاضر در بغداد است و نیز حیدر العبادی نخست وزیر عراق و رئیس ائتلاف "النصر" و ایاد علاوی رئیس ائتلاف "الوطنیه" و معاون رئیس‌جمهوری عراق و دیگر شخصیت‌های سیاسی نیز دیدار می‌کند.

به رغم اینکه اظهارات اخیر رهبران حزب اشاره به نزدیک شدن گسترده دیدگاه‌های حزب دموکرات و ائتلاف دولة قانون دارد اما الحاق حزب به هر ائتلاف جدیدی در گرو میزان دستاوردهایی است که برای کردها محقق می‌شود.

هیئت کرد درباره امور اصلی کردها یعنی میزان جدیت در اجرای قانون اساسی، اهمیت اداره کشور طبق اصل توافق و مشارکت نه اکثریت مذاکره می‌کند.

یک نماینده کرد عراق اظهار داشت: ما در سه دولت قبلی شرکت کردیم و نقش زیادی در تشکیل آنها داشتیم اما نتیجه آن محرومیت کردها از بودجه‌ها و حقوق‌ها بود و اجرای ماده ۱۴۰ مربوط به اداره مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل حتی به وضعیت درگیری رسید.

 

به رغم اینکه این دیدارها تعیین کننده نیست اما آن در قالب تلاش‌ها برای تشکیل دولت آینده بوده که در جهت منافع احزاب چه کرد وچه عرب تلاش خواهد کرد.

در عین حال دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد هیئتی عالی رتبه امروز چهارشنبه برای انجام مذاکرات درباره تشکیل دولت عراق به بغداد می‌رود.

کاروان یار ویس، مسؤول اطلاع‌رسانی دفتر سیاسی این حزب گفت:‌ ریاست این حزب را ملا بختیار برعهده دارد و زرکار علی و خالد شوانی و فریاد رواندوزی و سعدون فیلی هم او را همراهی می‌کنند.

یار ویس افزود: این هیئت با لیست‌های پیروز در انتخابات مذاکره خواهد کرد و سفرشان دو روز طول می‌کشد.

پیشتر عبدالباری زیباری این خبر که توافقاتی برای نامزدی هوشیار زیباری جهت تصدی پست ریاست‌جمهوری وجود دارد را رد کرد و در عین حال تاکید کرد این پست، سهم اتحادیه میهنی کردستان است و آن باید اسم نامزد خود را در جریان نشست دفتر سیاسی‌اش اعلام کند.