بلومبرگ گزارش داد، بوریس جانسون وزیرامورخارجه انگیس در حاشیه نشست گروه ۲۰ در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین به سخنرانی مایک پمپئو وزیرامورخارجه آمریکا که در آن استراتژی جدید واشنگتن در قبال ایران را تشریح کرد، واکنش نشان داد.

جانسون با انتقاد از اظهارات پمپئو گفت: طرح جدیدی که وی برای مهار برنامه هسته‌ای ایران تشریح کرده است، کارساز نخواهد بود.

وی ادامه داد: تشدید اختلاف بر سر یک مسئله حساس سیاست خارجی به روابط ویژه میان انگلیس و آمریکا را پس از آنکه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ خروج خود از توافق چندجانبه هسته‌ای با ایران را اعلام کرد، آسیب می زند.

وزیرامورخارجه انگلیس افزود: از نظر من طرح وزیر پمپئو برای یک مذاکره همه جانبه با ایران شکست خورده است. من فکر می کنم که آمریکا در نهایت برای حصول یک نسخه گسترده‌تر از توافق هسته‌ای کنونی به مذاکرات باز خواهد گشت اما این مسئله زمان می برد.

جانسون با تکیه بر ادعاهای بی اساس غرب و آمریکا علیه سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان گفت: اگر اکنون شما می خواهید که به تمام این مسائل شامل موشکهای بالستیک، سوءرفتار ایران، فعالیت مخرب ایران در منطقه و مسئله هسته‌ای رسیدگی کنید، اگر شما می‌خواهید تمام این مسائل را در یک مذاکرات جامع بگنجانید من فکر نمی کنم که دستیابی آن در یک چارچوب زمانی معقول آسان باشد.

وی با تکرار ادعاها درباره برنامه هسته‌ای کشورمان در گذشته افزود: توافق هسته‌ای با ایران که ترامپ آن را کنار گذاشته است یک هدف کاملا روشن داشت؛ محافظت از جهان در برابر بمب اتم ایران و در عین حال ارائه منافع اقتصادی قابل لمس به این کشور. اما آمریکایی‌ها از آن خارج شده‌اند. چشم انداز یک مذاکرات جدید برای حصول توافق با ایران بسیار بسیار مشکل خواهد بود.

رئیس دستگاه سیاست خارجی انگلیس گفت که هنوز بر این باور است که دستیابی به توافقی با حضور آمریکا ممکن خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: من به طور کامل نسبت به این وضعیت بدبین نیستم. در نهایت توافقی وجوددارد که باید اجرا شود و به ایران دسترسی اقتصادی بیشتر به غرب بدهد و همزمان این کشور را محدود کند. این همان چیزی است که ما می خواهیم با آمریکایی‌ها روی آن کار کنیم. آنها ایده‌هایی دارند ما نیز ایده‌هایی داریم. من فکر می کنم که ما سرانجام به شروطی مضاعف برای برجام بازخواهیم گشت که از همان ابتدا پیش بینی‌اش را کرده بودیم اما این مسئله زمان زیادی می برد.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به سخنان پمپئو گفت: اینکه آقایی که سال‌ها در یک مرکز جاسوسی مشغول فعالیت بوده، حالا بخواهد از جایگاه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. شما چه کاره‌اید که می‌خواهید برای ایران و جهان تصمیم بگیرید و بگویید ایران در زمینه فناوری هسته‌ای چه بکند و چه نکند.

وزیر امورخارجه جدید آمریکا در سخنان روز دوشنبه خود فهرستی از اقداماتی که ایران باید انجام دهد را ارائه داد که شامل شفافیت برنامه هسته‌ای و دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات ایران و همچنین آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران است.

پمپئو همچنین خواستار توقف حمایت ایران از گروه‌هایی شد که آمریکا آنها را در فهرست خود از سازمان‌های تروریستی قرار داده است