وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد «جان جی سالیوان»، معاون وزیر خارجه آمریکا امروز، دوشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ با «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان دیدار و گفت‌وگو کرد. 

سالیوان در این دیدار از عادل الجبیر بابت حمایت عربستان از خروج آمریکا از برجام تشکر کرد.

در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده است: «معاون وزیر خارجه آمریکا با یادآوری روابط قدرتمند عربستان و آمریکا، بر تعهد ما برای تقویت روابطمان تأکید کرد.»

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «سالیوان از عادل الجبیر بابت حمایت دولت عربستان از تصمیم رئیس‌جمهور برای خروج از برجام و تعهد عربستان سعودی برای پرداختن به مجموعه کاملی از تهدیدهای ایران تشکر کرد.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

«حسن روحانی» بعد از خروج آمریکا از برجام گفت در صورتی که ایران در هفته‌های آینده به این نتیجه برسد که با همکاری پنج کشور دیگر می‌تواند به خواسته‌های خود در برجام برسد اجرای این توافق هسته‌ای را ادامه خواهد داد.