آسوشیتدپرس گزارش داد، در چند ماه گذشته همه چیز به نفع مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی پیش می‌رفت در حالی که او به تدریج قطعات پازل مذاکرات هسته‌ای مهم میان آمریکا و کره شمالی را بعد از یک سال متشنج کنار هم قرار می‌داد.

 

با این حال او قرار است فردا برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا وارد کاخ سفید شود و احساس می‌کند که جایگاهش در "صندلی راننده" این فرآیند دیپلماتیک با "اما و اگر" روبرو شده است.

 

در صورتی که ترامپ تصمیم بگیرد تعامل‌های مستقیم‌تری با چین به عنوان تنها همپیمان مهم کره شمالی، که هرگز اجازه نداده در فرآیند دیپلماتیک جهانی حل مناقشه هسته‌ای شبه جزیره کره به حاشیه رود، داشته باشد در آن صورت سئول ممکن است بخش زیادی از تاثیر خود را از دست بدهد.

 

کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی اخیرا اعلام کرد که نشست روز سه شنبه ترامپ و مون جائه این عمدتا متمرکز بر تدارک نشست میان ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است که برای ۱۲ ژوئن در سنگاپور برنامه ریزی شده است.

 

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، این نشست "قدرت پایدار ائتلاف آمریکا و کره جنوبی را تصدیق خواهد کرد".

 

کاخ سفید در بیانیه خود تصریح کرد: دونالد ترامپ و مون جائه این همچنان به همکاری نزدیک خود در خصوص تحولات مربوط به شبه جزیره کره بعد از اجلاس مهم رهبران دو کره در تاریخ ۲۷ آوریل ادامه خواهند داد.