مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود و سخنگوی فراکسیون مستقلان مجلس درباره آخرین وضعیت مباحث صورت گرفته و تصمیم‌گیری‌ها درباره هیأت رئیسه مجلس در فراکسیون متبوعش اظهار داشت: آنچه که در فراکسیون ما مطرح است این است که اگر دو فراکسیون دیگر بپذیرند ما یک لیست واحد برای اعضای انتخاب شده و معرفی آنها برای هیأت رئیسه ارائه کنیم.

 

وی افزود: یعنی به گونه‌ای نشود که فراکسیون ما به صورت مجزا و فراکسیون امید و ولایی هم برای خود لیستی جداگانه ارائه دهند.

 

سخنگوی فراکسیون مستقلان مجلس ادامه داد: در هر صورت در حال رایزنی هستیم تا با اجماع نظر هر سه فراکسیون یک لیست واحد ارائه دهیم و آن بدعهدی‌هایی که در دوره قبل رخ داد دیگر اتفاق نیفتد.

 

لاهوتی همچنین تصریح کرد: به عقیده بنده فراکسیون امید هم تمایل به لیست مشترک دارد و تاکنون هم مذاکراتی در این رابطه صورت گرفته است و فراکسیون امید اعتقاد به لیست مشترک دارد.

 

وی با بیان ارزیابی‌های صورت گرفته در مذاکرات انجام شده درباره ترکیب اعضای هیأت رئیسه و معرفی آنها عنوان کرد: دو گزینه در این حالت وجود دارد که یکی از آنها این است که ما رئیس و نواب آن را حفظ کنیم قطعاً رئیس که حفظ شده است و از آنجایی که علی لاریجانی رقیب خاصی ندارد به احتمال قوی گزینه هر سه فراکسیون برای ریاست مجلس لاریجانی است.

 

سخنگوی فراکسیون مستقلان مجلس با بیان اینکه موضوع کاندیداتوری عارف برای ریاست هم منتفی است و چنین موضوعی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از گزینه‌های موجود این است که با توجه به عملکرد علی مطهری و مسعود پزشکیان و رضایتمندی اعضای فراکسیون مستقلان از فعالیت آنها در سال گذشته به عنوان نواب رئیس در صورتی که فراکسیون‌های  دیگر لیست ندهند ما آمادگی این را داریم که لیست ارائه نکنیم و گزینه ما به عنوان نواب رئیس همین دو شخص باشد.

 

لاهوتی ادامه داد: برای سایر اعضای هیأت رئیسه نیز به این گونه باشد که از هر فراکسیون سه نفر برای معرفی انتخاب شود در غیر این صورت گزینه‌ای برای ریاست مشترک است و برای بقیه نیز می‌توانیم کاندید معرفی کنیم.

 

وی با بیان اینکه اصل و تفاهم هر سه فراکسیون است گفت: هنوز آن سه نفر معرفی نشده‌اند چرا که اگر در فراکسیون به یک فهم مشترک رسیدیم قطعاً این موضوع را دنبال می‌کنیم در غیر این صورت بدیهی است که باید تعداد بیشتری معرفی کنیم لذا باید دید رایزنی‌ها به چه نتیجه‌ای منتج خواهد شد.

 

سخنگوی فراکسیون مستقلان مجلس در خاتمه اعلام کرد: در هفته جاری نشست ویژه‌ای متشکل از اعضای هیأت رئیسه هر سه فراکسیون مجلس برگزار خواهد شد و بر این اساس تصمیم نهایی برای ارائه لیست انتخابی برای هیأت رئیسه مجلس اخذ می‌شود.