با وجود آن که برخی امیدی ها از اراده این فراکسیون برای ارائه لیست مستقل در دوره جدید انتخابات هیئت رئیسه خبر می دهند و خبرهای مشابهی از فراکسیون ولایی نیز در این زمینه به گوش می رسد، سخنگوی مستقلین از برگزاری جلسه مشترک سه فراکسیون طی روزهای آینده برای دستیابی به اهداف مشترک خبرداد.

به گزارش منابع خبری، محمدنعیم امینی‌فرد عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر این که نقش فراکسیون امید در هیئت رئیسه مجلس متناسب با وزن سیاسی این فراکسیون در مجلس نیست، گفت: ترکیب فعلی هیئت رئیسه مجلس در انتخابات هفته آینده دچار تحول خواهد شد. وی افزود: به نظر بنده در سطوح ریاست و نواب هیئت رئیسه مجلس تغییر عمده ای رخ نخواهد داد اما در سایر سطوح بر اساس وزن فراکسیون ها تغییراتی رخ خواهد داد. نماینده مردم ایرانشهر درباره اعلام موضع رسمی فراکسیون‌ها و اعلام نامزدهای مستقل برای ریاست مجلس گفت: قطعا این موضوع موجب خواهد شد آرای آقای لاریجانی دچار ریزش شدید شود. وی همچنین علت تغییر استراتژی فراکسیون امید در انتخابات هیئت رئیسه را نادیده گرفتن نقش اصلاح‌طلبان در کابینه دولت دوازدهم و نارضایتی مردم از عملکرد دولت خواند. رحیمی عضو دیگرفراکسیون امید نیزبا بیان این که از نتیجه چند دوره تعامل با فراکسیون‌های دیگر راضی نیستیم گفت: در دوره جدید انتخابات هیئت رئیسه مجلس، نگاه‌ها به سمتی است که تعامل لازم بین فراکسیون‌ها رخ بدهد اما هنوز شکل و شمایل آن مشخص نیست.

با این حال حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با اعلام برگزاری جلسه شورای مرکزی این فراکسیون در روز یک شنبه برای تصمیم گیری در این باره گفت: فراکسیون درباره نحوه ورود به انتخابات هیئت‌رئیسه و معرفی نامزد‌ها هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است. محمد جواد ابطحی دیگرعضو فراکسیون ولایی نیزبا اعلام دیدگاه های مختلف اعضای فراکسیون متبوعش درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس گفت: اعضای فراکسیون هنوزبه تصمیم واحدی دراین باره نرسیده اند.وی گفت: برخی از اعضای فراکسیون معتقدند باید برای همه پست های هیئت رئیسه لیست مستقل بدهیم، برخی دیگرعقیده دارند تنها برای برخی سمت‌های هیئت رئیسه نامزد معرفی کنیم و عده ای هم معتقدند با دو فراکسیون دیگر ائتلاف کنیم و لیست مشترک بدهیم.

درهمین حال مهرداد بائوج لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس با اشاره به اجماع فراکسیون متبوعش با فراکسیون‌ امید روی ریاست لاریجانی گفت: نگاه اعضای فراکسیون مستقلین و امید به انتخابات هیئت‌رئیسه تقریبا مشترک است. وی افزود: با توجه به عملکرد آقایان پزشکیان و مطهری به عنوان نواب فعلی رئیس مجلس، ترکیب نواب رئیس هم به احتمال زیاد تغییر نکند.