دونالد توسک، رئیس شورای اروپا به شدت از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرد. او اعلام کرد رئیس جمهور آمریکا دوستی بد است که رفتار «جسورانه و دمدمی‌مزاج» دارد.

توسک روز چهارشنبه گفت: از وجود دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا خوشحال است، زیرا «موجب شد درک کنیم تنها می‌توانیم به خودمان متکی باشیم.»

توسک در حاشیه یک نشست در صوفیه، پایتخت بلغارستان در جمع خبرنگاران گفت: اروپا باید در برخی از مسائل به طور مستقل عمل کند زیرا تغییرات اخیر در سیاست آمریکا، واشنگتن را به یک متحد غیرقابل اعتماد تبدیل کرده است.

سران کشور‌های عضو اتحادیه اروپا برای بررسی آینده قاره سبز نشستی برگزار کرده اند. آن‌ها همچنین برای بررسی چگونگی پاسخ به سیاست‌های خصمانه آمریکا در امور سیاست خارجی و تجارت جلسه‌ای تشکیل خواهند داد.

در پی تصمیم آمریکا به خروج از برجام، انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس اشغالی و تهدید به وضع تعرفه‌های وارداتی بر تولیدات آلومینیوم و فولاد از اروپا، زنگ خطر برای سران اروپایی به صدا درآمده است.

توسک درخواست کرد اروپا قاطعانه در برابر سیاست‌های جدید ترامپ بیایستد. او همچنین خواستار معافیت دائمی اروپا از تعرفه‌های وارداتی آمریکا بر فلزات تولید شده در قاره سبز شد.

او گفت: توجیه حمایت‌گرایی اقتصادی آمریکا با ادعای امنیت ملی واشنگتن، «نامعقول» است و حقیقت ندارد.

توسک افزود: «وقتی به تازه‌ترین تصمیمات رئیس جمهور ترامپ بنگریم می‌توان فکر کرد با داشتن چنین دوستانی، چه نیازی به دشمن داریم؟ اما صادقانه می‌گویم، اروپا باید از وجود رئیس جمهور ترامپ قدردان باشد زیرا به کمک او از شر توهمات بسیاری خلاص شدیم. او موجب شد درک کنیم که تنها می‌توانیم به خودمان متکی باشیم.»