به گزارش ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه امروز در کنفرانسی خبری گفت: کشورهای اروپایی با فشارهای ایالات متحده در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران مواجه هستند.

لاوروف با تاکید بر فشارهای اعمال شده از سوی آمریکا به کشورهای اروپایی اظهار داشت: به دنبال خروج ایالات متحده از برجام سه کشور اروپایی از جمله فرانسه، بریتانیا و آلمان، مجددا تایید کرده‌اند که که متعهد به برجام خواهند بود.

لاوروف در ادامه با اشاره به مواضع اخیر ترامپ درباره برجام افزود: اولتیماتوم‌هایی به این کشورها برای توقف تجارت با ایران، از جمله صادرات کالاهایی مشخص و واردات نفت از ایران، در ضرب‌العجل‌های ۶۰ و ۹۰ روزه اعلام شده است. این امر طرحی برای اعمال فشار بیشتر است.

لاوروف همچنین با اشاره به اینکه ایالات متحده با خروج از این توافق تمامی حقوقش را در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) از دست داده است، افزود: از آنجایی که بر اساس برخی مقررات در توافق هسته‌ای حقوق مشخصی به مشارکت‌کنندگان در آن اعطا می‌شود، با خروج از برجام، ایالات متحده تمامی حقوق قانونی‌اش را ذیل این سند از دست داده است. به نظر نمی‌رسد که آمریکایی‌ها این حقیقت را انکار کنند.