عباس آخوندی عصر امروز در حاشیه بازدید از احداث تفاطع غیر همسطح فرمهین و در پایان سفر یک روزه خود به استان مرکزی اظهار داشت:  امروز از بخشی از پروژه‌های استان بازدید شد که در ابتدا از راه‌آهن و بحش شروع امضای قرارداد احداث ۵۰ دستگاه لوکوموتیو در واگن پارس بازدید کردیم که یکی از پروژه‌های بزرگ با مبلغ ۷۰ میلیون یورو بود که عملیات آغاز و قرارداد آن امضا شد که با مشارکت چینی‌ها و سه شرکت اروپایی انجام می‌شود.

وی افزود: در حاشیه امضای این قرارداد از ساخت واگن‌های باری و مسافری و ساخت اتوبوس‌های ریلی بازدید کردیم که خوشبختانه با کیفیت خوب در حال انحام بود و کارخانه به شکل کامل زنده با بیش از هزار نفر مشغول به کار هستند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: این کارخانه سابقه ساخت 600 واگن را دارد که متاسفانه به سبب تحریم‌های ظالمانه این کاهش پیدا کرده این در حالی است که خوشبختانه ما توانستیم سال گذشته 310 واگن را در این کارخانه در حوزه بار و 50 واگن در حوزه مسافری تحویل بگیریم و امسال امیدواریم این کارخانه بتواند تا 600واگن را احداث و تولید کند و به رکوردهای قبلی برگردیم و حتی از آنها هم پیشی بگیریم.

آخوندی بیان کرد: از یکسری آزادراه و بزرگراه هم که در حال احداث هستند بازدید انجام شد که از جمله می‌توان کنارگدر اراک_فرمهین  که  با 70درصد بخش خصوصی و 30درصد بخش دولتی با ارزش حدود 365 میلیارد تومان به آزادراه تبدیل شده است.

وی ادامه داد: پروژه آزادراه اراک به سمت خرم‌آباد را بازدید کردیم که این پروژه از سمت بروجرد به خرم آباد مراحل نهایی را سپری می‌کند و همچنین از سمت اراک پل شازند را داشتیم که عملیات احرایی آن آغاز شد و 32 کیلومتر از این آزادراه به سمت عملیات اجرایی رفت که پروژه ای بسیار بزرگ در حدود یک هزار و 260 میلیارد تومان است که با سرعت خوبی در حال انجام است.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: یک بازدید از پل سنجان داشتیم که امیدوارم بتوانیم از بن بستی که در این پل بود خارج شویم و یک گذر انحرافی داشته باشیم که ترافیک را از آنجا عبور دهیم و پل فعال شود.

آخوندی خاطرنشان کرد: یک بازدیدی از محور شازند به ازنا داشتیم که 13 کیلومتر آن در حال اجرا است و یکی از محورهای مهمی است که در حال اجرا است و با توحه به تنگنای اعتباری با مقامات استان یک موضوع را مطرح کردم که بتوانیم ارتقای سرویس داده و آن را به آزادراه تبدیل کنیم و بتوانیم از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: یک بازدیدی از بحث بافت‌های ناکارامد شهری داشتیم که خوشبختانه پروژه 360 واحدی مراحل نهایی را سپری می‌کند که سرمایه گذاری بخش خصوصی با مشارکت شرکت عمران بهسازی شهری بود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما سهم دولت را تبدیل به یک خزانه می‌کنیم برای اینکه بتوانیم جابجایی و تهاتر را با باقی واحدهایی که در آن منطقه هستند را انجام دهیم و زمین‌هایی جدید را آزاد کنیم که خوشبختانه تولید کننده انبوه مسکن، توسعه‌گر بود و کامل بافت را می‌شناخت که  موضوع بازآفرینی شهری با نظر رئیس جمهور فعال می‌شود که نمونه خوب آن در استان مرکزی اجرا می‌شود‌.

آخوندی بیان کرد: بحث بازآفرینی شهری و دادن سند برای آن دسته از اراضی فاقد سندی که مطابق با طرح تفصیلی است که کار حقوقی آن هم در حال انجام است که با نظارت استاندار انجام می‌شود.

وی ادامه داد: امروز عملیات دو قطار حومه‌ای یکی به سمت شهر جدید امیرکبیر و دیگری شهر جدید مهاجران آغاز شد که این عملیات کمک بزرگی می‌کند از این قرار که رفت و آمدی که مردم به سمت جاده انجام می‌دهند و ناامنی که ممکن است وجود داشته باشد با این احداث  قطار حومه‌ای می‌تواند کارگشا باشد.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: پروژه آخر که حدود 10 سال به طول انجامیده پل فرمهین است این در حالی است که سال گدشته حدود 40 درصد پیشرفت داشته که امیدواریم با این سرعت امسال این پل را به اتمام برسانیم.