اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ظهر امروز در دیدار طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار داشت: افغانستان کشوری مهم و همسایه‌ای بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است و ایران از پیشرفت و توسعه امنیت در افغانستان خوشحال می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور یکی از مهمترین مسائل افغانستان را امنیت در این کشور برشمرد و تصریح کرد: توسعه امنیت و جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی باید در افغانستان یک راهبرد جدی باشد و کشور‌های همسایه نیز باید در این زمینه به افغانستان کمک کنند.

وی پیش نیاز پیشرفت برنامه صلح پایدار در افغانستان را نیازمند گفتگو میان گروه‌ها و اقوام مختلف در این کشور دانست و گفت: استفاده از روش‌های مسالمت آمیز و گفتگو شانس استقرار صلح پایدار در افغانستان را بیشتر می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: ممکن است گروه‌های تروریستی که فرصت فعالیت برای آن‌ها در کشور‌های دیگر غیرممکن شده احساس کنند که می‌توانند در افغانستان فعالیت داشته باشند که باید تلاش شود از حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان جلوگیری شود.

معاون اول رئیس جمهور از اقدام اشرف غنی رییس جمهور افغانستان مبنی بر حضور در مسجد شیعیان این کشور پس از وقوع انفجار، این اقدام را اقدامی مهم توصیف کرد و افزود: بطور کلی هر چه وحدت و یکپارچگی در کشور‌های اسلامی بیشتر شود شاهد پیشرفت و امنیت بیشتر در این کشور‌ها خواهیم بود.

جهانگیری با اشاره به برخی فشار‌ها که هدف آن ایجاد شکاف میان افغانستان و کشور‌های همسایه این کشور است، تصریح کرد: رابطه افغانستان با کشور‌های همسایه نباید تحت تاثیر فشار‌ها قرار گیرد چرا که مصالح عمومی مردم افغانستان دچار آسیب جدی می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: متاسفانه برخی کشور‌ها می‌خواهند که افغانستان را صحنه تسویه حساب خود با دیگران قرار دهند و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع حساسیت دارد و معتقد است که افغانستان نباید محل اختلاف کشور‌های دیگر باشد.

وزیر دفاع افغانستان از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد

وزیر دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ، زبان و تاریخ مشترک ایران و افغانستان گفت: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره دوستانه بوده و ما به روابط صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم و خواهان گسترش آن هستیم.

طارق شاه بهرامی با بیان اینکه افغانستان در طول تاریخ هیچ گاه تهدیدی علیه کشور‌های دیگر نبوده است از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد.