حجت‌‌‌‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر پنجشنبه و در تماس تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با وی گفت: منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی و روابط بانکی، به طور روشن و صریح باید مشخص و تضمین شود.

وی ادامه داد: این موضوعات که می‌‌‌‌تواند به حفظ برجام کمک کند، باید در فرصت چندهفته‌‌‌‌ای، در نشست وزرای امور خارجه و گروه‌های کارشناسی ایران و کشورهای اتحادیه اروپا بررسی و نهایی شوند.

رئیس‌‌‌جمهور همچنین با تبریک انتخاب مجدد مرکل به عنوان صدراعظم آلمان، روابط تهران – برلین را همواره دوستانه و سازنده خواند و اظهار داشت: در دوره جدید نیز از گسترش بیش از پیش روابط دو کشور استقبال می‌‌‌‌کنیم.

روحانی با اشاره به نقش سازنده و تاثیرگذار آلمان در مذاکرات برجام به عنوان یک قرارداد مهم چند جانبه، خروج یکجانبه آمریکا از این توافق را اقدامی خلاف مقررات بین‌‌‌‌المللی، ناپخته و خارج از عرف دانست و تصریح کرد: اگر بنا باشد توافقی که با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شده، با یک بدعهدی و این گونه زیرپا گذاشته شود، تبعات آن در عرصه بین‌‌‌الملل زیانبار خواهد بود.

روحانی همچنین به همکاری‌‌‌های ایران و آلمان در مسایل منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: ایران با رویکرد ایجاد و تحکیم ثبات و امنیت منطقه‌‌‌‌ای، پیوسته تلاش کرده است از تنش‌‌‌ها در منطقه بکاهد و به هیچ وجه از ایجاد تنش جدید در منطقه استقبال نمی‌‌‌کند.

وی به حضور مستشاری ایران در سوریه اشاره کرد و ابراز داشت: مبارزه‌‌‌‌‌ای که ایران در کنار مردم عراق و سوریه با تروریست‌‌‌های داعشی داشت و در نتیجه آن، اکنون یک امنیت نسبی در سوریه و امنیتی خوب در عراق حاصل شده؛ به نفع منطقه، همه جهان و از جمله اروپا است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در این تماس تلفنی با ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام بیان کرد: موضوع خروج آمریکا از برجام مشکلی است که ایجاد شده اما باید با آن منطقی برخورد کرد و اتحادیه اروپا همچنان به این توافق پایبند خواهد بود و از ایران نیز درخواست دارد به آن پایبند بماند.

وی با تشکر از تبریک رئیس جمهور ایران یادآور شد: حفظ و پایداری توافق برجام برای اروپا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

صدراعظم آلمان با تاکید بر اهمیت نشست کارشناسان و وزیران امور خارجه ایران و سه کشور اروپایی و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد: در این نشست ها باید کاملا جزئیات مشخص و بر اجرای دقیق آنها تاکید شود.

مرکل همچنین خواهان تقویت گفت‌‌‌‌وگوهای ایران و آلمان درباره موضوعات منطقه‌‌‌ای شد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران و صدراعظم آلمان در این تماس تلفنی همچنین بر تداوم این گفت‌‌‌وگوها و رایزنی‌‌ها میان دو کشور تاکید کردند.