این پاسخ ارتش سوریه در واقع اولین واکنش نظامی ارتش این کشور به تجاوزات ماه‌ها و روزهای اخیر اسرائیل به سوریه است.

اما تشدید وضعیت انفجاری منطقه و به شکل خاص سوریه از سوی رژیم صهیونیستی چه اهدافی را دنبال می‌کند و چرا هر موضعی که از سوی اسرائیل در سوریه هدف قرار می‌گیرد، فورا از سوی ارتش تجاوزگر رژیم صهیونیستی اعلام می شود که پایگاه‌های ایران هدف قرار گرفته است و مثلا چرا ارتش اسرئیل دیگر مثل گذشته نمی‌گوید که محل استقرار یا انبارهای تسلیحاتی مقاومت اسلامی را هدف گرفته است؟

۱- رژیم صهیونیستی به خوبی می‌داند که هیچ مصلحتی برای توسعه جنگ و ورود معرکه نظامی به داخل سرزمین‌های اشغالی فلسطین ندارد زیرا این اقدام همه بخش‌ها و مناطق تحت کنترل این رژیم را می‌تواند به جهمنی بزرگ تبدیل کند. روشن است که رژیم صهیونیستی به دنبال هدف‌های مقطعی کوتاه‌مدت از حمله به سوریه است.

۲- جغرافیای کوچک رژیم اشغالگر قدس این فرصت را برای دشمنانش فراهم می‌کند که حتی چشم‌بسته اهداف اسرائیلی مورد هجوم قرار گیرد. در واقع به رغم امکانات دفاعی نظامی بزرگ و گسترده رژیم صهیونیستی، این رژیم و ارتشش به شکل طبیعی همچون یک استحکام شیشه‌ای چند جداره است که مرزهای پیرامونی آن به شدت شکننده است؛ پس چرا اسرائیل مدام تلاش دارد تا سوریه را فضای مانورهای نظامی و ارسال سیگنال‌های بین‌المللی و منطقه ای قرار دهد؟

۳- رژیم صهیونیستی تاکنون بارها اعلام کرده است که قصد ورود به جنگ در داخل سوریه را ندارد و آخرین بار این پیام توسط نتانیاهو از روسیه اعلام شده است اما رفتارهای نظامی این رژیم هیچ شباهتی با این مواضع ندارد و هر بار بشکه‌ای بنزین در اینجا و آنجای سوریه رها می‌کند تا شعله جنگ همچنان در سوریه شعله‌ور بماند.

۴- اکنون پاسخ‌های واکنشی سوریه از منطقه مجاور جولان اشغالی داده شده است که تا حد شلیک خمپاره‌ای و کاتیوشا محدود مانده است و این تداعی شکل‌گیری جنبش مقاومت در درون سوریه علیه مناطق اشغالی در جولان سوریه است؛ به این معنا که اسرائیل با دست خود شعله آتش را در مناطق اشغالی و شهرک‌های یهودی‌نشین جولان اشغالی شعله‌ور می کند. این حداقل پاسخ دولت و ارتشی است که در ماه‌های اخیر بارها و بارها زیر حملات موشکی و هوایی اسرائیل قرار گرفته است. از سوی دیگر اسرائیل به خوبی می‌داند که قدرت مقاومت در درون سوریه و لبنان هر گاه اراده کند، می‌تواند همه عمق‌های اسرائیلی را هدف موشک‌های ویران کننده‌ای قرار دهد که در بهترین شرایط، اسرائیل خواهد توانست حداکثر بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از آن‌ها را رهگیری کند و بقیه در جغرافیای کوچک اسرائیل به اهدافی از پیش‌تعیین‌شده اصابت می‌کند.

۵- برجام از سوی آمریکا سه روز پیش مورد بمباران قرار گرفت تا آمریکا دلیلی غیرقانونی وغیرحقوقی برای تحت فشار قرار دادن ایران ایجاد کند. رژیم صهیونیستی از آن سو در مرزهای سوریه مدام اصرار دارد که ایران آماده حملات موشکی از سوریه به اسرائیل است؛ در حالی که همه کارشناسان می‌دانند این ادعایی دروغین است. برای شعله‌ور شدن جنگ بین اسرائیل و سوریه از یک سو و از سوی دیگر بین مقاومت با ارتش رژیم اشغالگر قدس، ده‌ها دلیل منطقی و واکنشی وجود دارد اما اسرائیل در یک ماه اخیر و در آستانه خروج آمریکا از برجام پشت سر هم در بوق و کرنا می‌کند که ایران در حال آمادگی برای حمله موشکی به اسرائیل است و اسرائیل به عنوان اقدامات پیش‌دستانه به مراکز ایران در سوریه حمله می‌کند. همه اکنون سوال می‌کنند رژیم صهیونیستی که تا دیروز مدعی حمله به مراکز و انبارهای تسلیحاتی حزب‌الله در لبنان بوده، حالا چرا مدعی است که فقط اهداف ایرانی در سوریه را مورد هجوم قرار می‌دهد؟

روشن است که اسرائیل طرح و نقشه‌ای فراتر از سوریه و فراتر از ایران در سوریه را هدف قرار گرفته است و این بار تلاش دارد تا در آستانه مذاکرات ایران و اروپا بر سر ادامه برجام، این مذاکرات را از قبل هدف بمباران قرار دهد. این شیوه اسرائیلی در دوران مذاکرات ایران با ۱+۵ بارها آزمایش شده اما شکست خورده بود.

اسرائیل این بار پس از خروج آمریکا از برجام در حال ارسال سیگنال‌های مسموم است تا تداوم همکاری اروپا و ایران بر سر برجام را به شکست بکشاند.