در آستانه نزدیک شدن به سالروز نکبت (تشکیل موجودیت رژیم صهیونیستی)، سفارت اسرائیل در قاهره روز سه شنبه در اقدامی بی‌سابقه مراسم جشنی در هتل ریتز کارلتون مشرف به میدان التحریر قاهره که نماد انقلاب مصر به شمار می‌رود، برگزار کرد.

در پی برگزاری این جشن موجی از خشم شبکه‌های اجتماعی مصر را فرا گرفت و کاربران شبکه اجتماعی توییتر با راه‌اندازی هشتگی خواستار تحریم این هتل شدند.

از سوی دیگر در پی برگزاری این جشن، سیاستمداران و دانشگاهیان مصر، از حکومت این کشور به شدت انتقاد کردند و از سوی دیگر این اقدام  در سایه سکوت دولتمردان مصری موجی از خشم را در در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

این در حالی است که تاکنون هیچگونه موضع رسمی توسط دولت مصر درباره این جشن که شماری از شخصیت‌های رسمی و غیررسمی نیز به آن دعوت شده بودند، اتخاذ نشده است.

سیاستمداران و دانشگاهیان مصری هشدار دادند که برگزاری این جشن ننگین در قاهره به منزله آماده شدن عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر برای برداشتن گام‌های خطرناک‌تر مانند سفر محمد انور سادات رئیس‌جمهور سابق این کشور به سرزمین‌های اشغالی، به شمار می‌رود.

 انور سادات 19 نوامبر سال 1977 میلادی (28 آبان 1356ه.ش) به سرزمین‌های اشغالی سفر کرد و در روز دوم سفر خود، طی سخنانی در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی گفت که این سفر با هدف صلح فراگیر صورت گرفته است.

"حازم حسنی" استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره در این باره می‌گوید: شیوه‌های السیسی و سخن روز گذشته او درباره تدبیر سادات و بلندنظری او، خبر از آن می‌دهد که این مرد قصد سفر به قدس را دارد.

وی افزود: من گمان می‌کنم که السیسی برای مشارکت در جشن‌های اسرائیل در هفتادمین سالروز تشکیل موجودیت رژیم آماده آماده می‌شود.

از سوی دیگر "ممدوح حمزه" فعال سیاسی مصری گفت: اسرائیل در سرزمین ما جشن نگرفته بلکه به خوار کردن ما ادامه می‌دهد تا کامل کننده کاری باشد که نظام علیه ما انجام می‌دهد؟

وی این پرسش را مطرح کرد: آیا آمریکا می‌تواند پیروزی خود علیه آلمان در جنگ جهانی دوم را در خاک آلمان جشن بگیرد؟

"بهی الدین حسن" حقوقدان و مدیر مرکز حقوق بشر قاهره گفت: شیماء الصباغ را قبل از شهادتش نمی‌شناختم. اما من امروز به یاد می‌آورم که او در چند متری مقر برگزاری جشن‌های اسرائیل در قاهره به شهادت رسید.

"حسن نافعه" استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره نیز در واکنش به این اقدام رژیم صهیونیستی در مصر گفت: چراغ سبز رئیس‌جمهور مصر نبود، سفارت اسرائیل در قاهره  نمی‌توانست سالروز نکبت فلسطین را در یکی از بزرگترین هتل‌های قاهره و با حضور شخصیت‌های رسمی و خبرنگاران جشن بگیرد.

از سوی دیگر "نجاد البرعی" حقوقدان مصری می‌گوید: سفر سادت به قدس را به یاد می‌آورم. در آن زمان وکیل جوانی بودم که بعد از شنیدن این خبر، از شدت اندوه گریستم. امروز سفارت اسرائیل سالروز نکبت را در هتل کارلتون که در کنار اتحادیه عرب واقع است جشن گرفته است.

هیثم الحریری" نماینده پارلمان مصر نیز این جشن ننگین را اینگونه توصیف کرد: "خنجری در قلب هر شهروند عربی، خنجری در قلب هر فلسطینی و خنجری در قلب قدس"

مصر و رژیم صهیونیستی در سال 1979 میلادی بعد از 3 جنگ توافق صلح را امضا کردند اما روابط رسمی قاهره و تل‌آویو از بیم خشم شهروندان مصری، همچنان پشت پرده انجام می‌شود.

از زمان روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر، وی به شکل بی‌سابقه‌ای برای تحکیم روابط خود با تل‌آویو تلاش می‌کند که این روابط در سطوح مختلف اقتصادی، نظامی، امنیتی و اطلاعاتی تقویت شده است.