شبکه تلویزیونی الجزیره نوشت، کاخ سلطنتی مالزی اعلام کرد ماهاتیر محمد مامور تشکیل دولت جدید این کشور شد.

بر اساس نتایج رسمی انتخابات، ائتلاف تحت رهبری مهاتیر محمد موفق شد شکست دور از انتظاری را به ائتلاف حاکم بر مالزی تحمیل کنند و به ۶ دهه سلطه سیاسی این ائتلاف در طول دوران استقلال این کشور از بریتانیا پایان دهد.

اکنون ماهاتیر محمد در سن ۹۲ سالگی بار دیگر این شانس را دارد که بر کرسی نخست وزیری مالزی تکیه بزند تا به یکی از پیرترین رهبران منتخب جهان بدل شود.

مخالفان دولت حاکم موفق شدند ۱۲۱ کرسی از مجموع ۲۲۲ کرسی را در انتخابات پارلمانی نهم ماه می / ۱۹ اردیبهشت ماه را به‌ دست آوردند، حد نصابی که آنها را قادر می‌کند تا دولت جدیدی تشکیل دهند.

نجیب رزاق، که به عنوان مرد شماره اول ائتلاف جبهه ملی از سال ۲۰۰۹ تاکنون هدایت دولت مالزی را در دست داشته روز پنجشنبه رسما اعلام کرد که حکم مردم را می‌پذیرد و ائتلاف حاکم نیز به اصول دموکراتیک احترام می‌گذارد. اما او تاکید کرد که چون هیچ حزبی اکثریت مطلق آراء را کسب نکرده بنابراین تعیین نخست وزیر بعدی بر عهده پادشاه مالزی خواهد بود.

محبوبیت نجیب رزاق از سال ۲۰۱۵ و در جریان افشاء یک پرونده سوء استفاده مالی چندین میلیارد دلاری رو به کاهش بوده است.

ماهاتیر محمد پیشتر یکی از اعضاء ارشد ائتلاف حاکم بوده و با حمایت این ائتلاف از سال ۱۹۸۱ و به مدت ۲۲ سال هدایت دولت را در دست داشت. او با وجود آن که معمار مالزی نوین و طراح برنامه توسعه اقتصادی موفق این کشور لقب گرفته ولی در دوران نخست وزیری با انتقادهایی در خصوص برخورد با مخالفان دولت و سرکوب آزادی‌های دموکراتیک مواجه بود.

مهاتیر محمد پس از اوج‌گیری انتقادهای عمومی از گسترش فساد در میان هیات حاکمه، رهبری ائتلاف مخالفان را بر عهده گرفت.

مهاتیر محمد در نخستین واکنش به نتیجه انتخابات در یک کنفرانس خبری گفت: «بله، بله! من هنوز زنده‌ام و آمده‌ام تا شاهد حاکمیت دوباره قانون بر مالزی باشیم.»

وی همچنین با اعلام این که قصد ندارد از کسی «انتقام» بگیرد، اظهار داشت: «همه ما انتظار داریم که من همین امروز نخست وزیر شوم چون این یک فوریت است و مالزی در حال حاضر دولت ندارد.»

بلافاصله پس از اعلام نتایج اولیه، طرفداران ائتلاف پیروز به خیابان‌های مالزی آمدند و به جشن و شادی پرداختند. البته در آغاز، برخی درگیری‌ها میان مخالفان و موافقان ائتلاف حاکم در خیابان‌ها گزارش شد ولی با ورود پلیس اوضاع آرام شد و فضای جشن و شادی مردم در واکنش به این پیروزی تاریخی بر مالزی حاکم شد.