سورنا ستاری روز پنجشنبه در نشست روسای ۳۰ دانشگاه متولی همکاری‌های علمی بین‌المللی در وزارت علوم گفت: میانگین مهاجرت دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور از میانگین جهانی نیز پایین‌تر است و ارائه آمارهای غلو آمیز از طرف برخی افراد در این خصوص صحیح نیست.

وی افزود: همه کشورها دانشجویانی در کشورهای دیگر دارند. برای مثال چین ۳۵۰ هزار دانشجو در آمریکا دارد، بنابراین مهاجرت دانشجویان امری رایج است و نگران‌کننده نیست اما مسئولان باید برای بازگشت دانشجویان پس از تحصیل به کشور برنامه‌ریزی و مشوق‌هایی لازم را پیش‌بینی کنند.

ستاری گفت: دانشجویانی که به خارج از کشور می‌روند، از دانشجویان موفق و نخبه هستند و در خارج از کشور فرصت‌های شغلی پیدا می‌کنند لذا برای بازگشت این نخبگان به‌عنوان یک سرمایه انسانی، باید شرایط خاصی را در کشور فراهم کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به رشد تفاهم‌نامه‌های همکاری دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های خارجی گفت: باید مدل‌های علمی انتقال فناوری را در قالب این تفاهم‌نامه‌ها پیاده کنیم و اینکه طرف‌های خارجی در قالب یک قرارداد، فناوری خود را به ما بفروشند نوعی ساده‌انگاری است.

وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی به‌عنوان زیر مجموعه معاونت علمی ریاست‌جمهوری، بیشترین همکاری را با وزارت‌علوم دارد و آمادگی کامل دارد در قراردادهای پژوهش و فناوری مهم بین‌المللی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کمک کند.