اتحادیه اروپا می خواهد بعد از خروج آمریکا از برجام توافق اتمی با ایران را حفظ کند. در همین راستا "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان پنج شنبه به مسکو سفر خواهد کرد.

هایکو ماس همچنین در دیدار خود در مسکو به مسئله اتمی ایران خواهد پرداخت. برای سرگئی لاوروف، همتای روسی ماس حفظ توافق هسته ای یکی از موضوعات اصلی مذاکرات روز پنج شنبه است.

وزیر امور خارجه آلمان قبل از سفر به مسکو بر تعهد خود به توافق هسته ای با ایران تاکید کرده و گفت: "آلمان در این راستا کار خواهد کرد که این توافق آینده ای داشته باشد."

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم بر حمایت خود از برجام تاکید کرده و بازگشت آمریکا از برجام را اقدامی خطیر دانسته و درباره این تصمیم ابراز تاسف و نگرانی کرد.

وی از اروپا تلاش های بیشتر برای یک سیاست دفاعی و خارجی مشترک را درخواست کرد.

هایکو ماس همچنین از ایران درخواست کرده است که موضع محتاطانه ای را در قبال تصمیم ترامپ اتخاذ کند. وی همچنین تاکید کرد که ابتدا باید از تشدید غیر قابل کنترل شرایط در خاورمیانه اجتناب شود. وی از ایران درخواست کرد که همچنان به توافق اتمی پایبند بماند.

مرکل هم با اشاره به سفر هفته آینده خود به مسکو تاکید کرد که در این سفر همچنین درباره بحران سوریه و اوکراین صحبت خواهد کرد.  به گفته وی همچنین توافق هسته ای با ایران می تواند بدون مذاکرات طولانی و تحریم ها علیه تهران وجود داشته باشد.

ماس هم با  نگاهی به اقتصاد اروپا و آلمان تاکید کرد که عواقب خروج آمریکا از توافق هسته ای باید برای شرکت ها تجزیه و تحلیل شده و باید پاسخ های مشترک یافت شود.