مسعود کرباسیان با اشاره به وضعیت عمومی‌اقتصاد ایران اظهار داشت: صاحبان کسب و کار و تجار نباید نگرانی درباره شرایط پیش‌روی کشور داشته باشند. خوشبختانه با اقدامات دولت و پیش بینی‌های انجام شده، فضایی رقم خورده که مولفه‌های بیرونی مانند تصمیم دولت امریکا نمی‌تواند پایه‌های ثبات اقتصادی کشور را لرزان کند.

کرباسیان افزود: شاخص‌های اقتصادی کشور درحال حاضر دلالت بر وضعیت مناسب ارزی و رشد دارند و به‌همین جهت نیز جامعه و فعالان اقتصادی نباید در اضطراب اثرات رفتارهای یک‌طرفه و خارج از عرف بین‌المللی امریکا باشند. آنچه طی ۵ سال گذشته در اقتصاد ایران رخ داده، همگی متکی به استفاده از مزیت درون‌زایی و برون‌نگری بوده و به‌همین دلیل هم امروز ما کمترین میزان اثرپذیری از تصمیمات امریکا را داریم.

وزیر اقتصاد افزود: خوشبختانه سطح تعاملات ایران با کشورهای اروپایی در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد و رفت و آمدهای هیات‌های تجاری بخش‌خصوصی طی ۴ سال گذشته نیز تایید می‌کند که بیشترین حجم و تعداد قراردادهای سرمایه‌گذاری خارجی میان ایران و کشورهای اروپایی بسته شده است.

وی گفت: همچنین طی یک‌سال گذشته سطح روابط ایران با کشورهایی نظیر روسیه و چین بخصوص در حوزه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری مشترک  افزایش یافته و همین رفتارها میزان آسیب‌پذیری اقتصاد ایران از رفتارهای امریکا را به حداقل رسانده است.

کرباسیان بیان داشت: آنچه امروز برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد حفظ ثبات اقتصادی و ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری است. درباره گزاره اول دولت از یک‌ماه قبل برنامه‌ریزی‌های دقیقی را به انجام رسانده تا بازارهایی مانند ارز تحت تاثیر عوامل مخرب بیرونی و رفتارهای سیاسی دچار نوسان نشوند.

وی با بیان اینکه در حال‌حاضر هم ثبت سفارش و تخصیص ارز با منطق دقیقی در حال انجام است و هیچ فعال اقتصادی در صف دریافت ارز نیست، تصریح کرد: همچنین دولت طی یک‌سال گذشته تمرکز خود را بر محور تسهیل فضای کسب و کار قرار داد. حذف بیش از ۷۰۰ نوع مجوز زاید از فضای کسب و کار، تسهیل رفتارهای بروکراتیک در نهادهایی مانند گمرک و سازمان امور مالیاتی، ایجاد منطق در رفتارهای نظام بانکی برای فروش اموال مازاد و استفاده از منابع برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی و همچنین روند مثبت حرکتی شاخص کل بورس همگی تایید کننده، سیاست‌های حمایتگر دولت در کسب وکارهای داخلی است.

کرباسیان بیان داشت: آنچه ممکن است که ذهن جامعه را آزار دهد، تاثیرات روانی اقدام یک‌سویه و بی‌منطق دولت آمریکاست ولی مردم مطمئن باشند که وضعیت اقتصادی کشور با ثبات، پیش‌بینی‌پذیر و در خدمت کارآفرینی است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه از جهت تامین منابع ارزی هم کشور در هیچ محدودیتی قرار ندارد، با اشاره به چند شاخص اقتصادی ادامه داد: اقتصاد زبان اعداد است و این اعداد می‌گویند رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در نه ماهه سال ۹۶ به نسبت مدت مشابه سال قبل ۳.۹ درصد رشد داشته است. رشد نقدینگی روی عدد ۲۳ درصد قفل شده که گام خوبی برای جلوگیری از افزایش بیشتر و حرکت در مسیر کاهش است.

به گفته وی، شاخص بورس طی سال ۱۳۹۶، ۲۴.۷ درصد افزایش پیدا کرده است. هزینه مصرف‌نهایی خصوصی در ۹ ماهه سال ۹۶ به نسبت سال قبل ۷.۵ درصد رشد داشته است. تشکیل سرمایه در ماشین‌آلات و ساختمان هم به‌ترتیب ۳.۱ درصد و ۴.۶ درصد بیشتر شده است. میزان درآمد یک خانوار شهری تا سال ۱۳۹۵ که آمار آن را داریم، ۱۳.۷ درصد افزایش یافته و در سوی مقابل هزینه آنها هم ۸.۵ درصد افزایش یافته و مهمتر اینکه تعداد جوازهای تاسیس صنعتی، میزان سرمایه‌گذاری براساس تعداد جوازهای تاسیس و میزان اشتغال براساس تعداد جواز تاسیس هم در یازده ماه سال ۹۶ به نسبت سال قبل به‌ترتیب ۲.۸ درصد، ۲۷.۶ درصد و ۲۳.۵ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: خوشبختانه وضعیت اقتصاد ایران کمترین میزان وابستگی غیرمنطقی به آنسوی مرزها را دارد. البته این حرف به معنای صرف نظر از پتانسیل‌های جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیست. هدف دولت تسهیل شرایط برای توسعه کار سرمایه‌گذار داخلی و جذب سرمایه‌گذار خارجی در خدمت ایجاد اشتغال برای کشور است. به همین منظور هم رفتارهای بروکراتیک دولتی تا سرحد امکان اصلاح شده، انضباط مالی در کشور حاکم شده و سیاست‌های اثربخشی نیز در مقابل عوامل مخربی مانند رشد بی‌مهابای نقدینگی به کار گرفته شده است.

کرباسیان افزود: واقعیت این است که حتی با وجود مخالفت‌ها و سنگ‌اندازی‌های دولت امریکا، شرایط اقتصاد ایران همچنان برای سرمایه‌گذار خارجی جذاب است. دسترسی به بازار ۴۰۰ میلیون نفری، همجواری با ۱۵ کشور، دسترسی به ۸۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه، ۲۶۰۰ کیلومتر مرز دریایی و ۱۹۰۰ کیلومتر مرز رودخانه‌ای همگی پتانسیل‌های غیرقابل انکاری است که می‌تواند هرسرمایه‌گذاری را جذب اقتصاد ایران کند. این ویژگی‌ها با حضور نیروی کار ارزان و متخصص نیز تکمیل می‌شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: به‌طور خاص امروز مناطق‌آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور هم مورد توجه سرمایه‌گذار داخلی و هم خارجی قرار گرفته است. تاکنون نیز در مناطق آزاد ۴.۶ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذار خارجی مجوز صادر شده که ۷۰۰ میلیون دلار آن محقق شده است. طی ۴ سال گذشته ۷۴ هزار نفر در مناطق آزاد مشغول به فعالیت شده‌اند. تعداد کل شاغلان در مناطق‌آزاد و ویژه نیز شامل ۴۴۰ هزار نفر می‌شود. این اعداد نشان می‌دهد میل به کار در کشور به شدت وجود دارد و رفتارهای ناگهانی و سیاسی دولت‌های خارجی نیز نمی‌تواند این مسیر را متوقف کند.

کرباسیان با توصیه به صاحبان کسب و کار گفت: کارآفرینان کشور نشان داده‌اند در مقاطع سخت و دشوار تحریم‌ها به کسب و کار با بیشترین تلاش ادامه داده‌اند. این جای فخر است که امروز بگویم برخی واحدهای صنایع غذایی کشور بیش از ۱۵ هزار اشتغال ایجاد کرده‌اند و تولیدات‌شان به کشورهای منطقه و اروپا هم صادر می‌شود. آنچه در فضای سیاسی رخ داده را نباید به سرعت به بسترهای اقتصادی تعمیم داد. دولت امریکا با نهایت خصم مقابل ایران ایستاده ولی کارآفرین ایرانی باید بداند دولت و وزارت اقتصاد با نهایت توان در خدمت آنهاست. در چنین شرایطی نباید به هیچ عنوان به فضاسازی‌های رسانه‌ای خارجی یا اظهارنظرهای خارج از منطق دولت‌های دیگر توجه کرد. مولفه‌های موثر و اثرگذار دراقتصاد ایران همگی دلالت برثبات دارند و این ثبات نیز طی هفته‌های آینده حفظ و تقویت خواهد شد.

کرباسیان افزود: دولت رسالت خود را در حمایت از کسب وکارهای داخلی می‌داند. به همین جهت نیز وزارت اقتصاد بیشترین توان خود را به کار می‌گیرد که از همین امروز سازمان امور مالیاتی، گمرک، سازمان جذب سرمایه‌گذاری خارجی و سازمان بورس بیشترین همکاری را با صاحبان کسب و کار داشته باشند. قطعا اقتصاد ایران دیگر به شرایط بد تحریم‌های داخلی بازنخواهد گشت و تمام ارکان بروکراتیک کشور در خدمت توسعه خواهند بود. اینکه امروز سرنوشت خودمان را بی‌جهت متکی به رفتارهای خارجی بدانیم، اشتباهی استراتژیک است و پیش‌بینی موسسات معتبر جهانی نیز نشان می‌دهد که اقتصاد ایران مسیر رو به رشد کنونی را حفظ خواهد کرد و نباید نگران مداخلات غیراقتصادی بود.

کرباسیان بیان داشت: آنچه امروز نیاز کشور به حساب می‌آید، وحدت در تمام ارکان اداری، اقتصادی و سیاسی برای تحقق توسعه و حمایت از کالای ایرانی است.

وزیر هدف مهم خود برای اجرای ۳۳ پروژه راهبردی را طبق برنامه زمان‌بندی در خدمت بهبود فضای کسب و کار انجام می‌دهد. همچنین میزان ارتباط میان وزارت‌اقتصاد و سازمان‌های تابع با بخش‌خصوصی کشور نیز از این پس به بالاترین حدممکن افزایش می‌یابد تا هرگونه مزاحمتی برای توسعه کسب و کارها از میان برود.

کرباسیان افزود: در تحلیل شرایط پیش روی کشور باید واقع‌بینانه رفتار کرد. همین واقع‌گرایی به ما اثبات می‌کند که مسیر اقتصاد ایران رو به بهبود است. البته باید نهایت تلاش خود را به کار گیریم که ادراک عمومی‌مردم هم این اصل را به صورت ملموس بپذیرد. شهروندان نباید تحت تاثیر اخبار و حاشیه آفرینی‌ها دست به اقداماتی بزنند که امنیت سرمایه خودشان و فضای اقتصادی کشور را با مخاطره مواجه سازد. قطعا همچنان نظام بانکی، بازار سرمایه و همچنین مسیرهای منتهی به تولید و اشتغال امن ترین نقاط سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند و دولت هم با نهایت دقت و وسواس تمام روندهای اقتصادی را کنترل می‌کند.