خبرگزاری رویترز گزارش داد: ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه از نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان در روز دوشنبه آینده برای بررسی وضعیت توافق هسته ای با ایران خبر داده است.

در خبر رویترز به نقل از لودریان، اشاره به محل برگزاری این نشست مشترک نشده است.

لودریان، که کشورش از علاقمندترین طرف های برجام برای حفظ این توافق هسته ای با ایران است و در روزهای اخیر تلاش های زیادی برای متقاعد کردن آمریکا به ماندن در این توافق انجام داد، همچنین گفته است قصد دارد در روزهای آینده با آن دسته از تجار و فعالان اقتصادی فرانسه که علاقمند به همکاری با ایران هستند، ملاقات کند.

به نوشته ایرنا، وزیر امور خارجه فرانسه همچنین از تصمیم امانوئل مکرون رئیس جمهوری کشورش برای تماس تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در روز جاری خبر داد و گفت: مکرون در این تماس تلفنی از ایران خواهد خواست که به توافق هسته ای پایبند بماند.

لودریان گفت: پیشنهاد امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه برای آغاز مذاکرات جدید همچنان روی میز قرار دارد.

وزیر امورخارجه فرانسه گفت: ما متوجه هستیم که موارد دیگری برای گفت و گو با ایران وجود دارد و آماده ایم برای دستیابی به یک توافق وسیع تر گفت و گو کنیم.

وی تاکید کرد که طبق گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تمام تعهدات عمل کرده و امیدواریم که در برجام بماند.

رئیس‌جمهوری آمریکا دیشب (سه‌شنبه شب) به وقت ایران، با تکرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است.

سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام کردند.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره کند و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند.