تاس گزارش داد، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام واکنش نشان داد و از این اتفاق ابراز تاسف کرد.

وی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: من عمیقا از تصمیم آمریکا برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگرداندن تحریم‌های آمریکا بسیار متاسفم. من به طور قوی تاکید کرده‌ام که برجام یک دستاور بزرگ منع اشاعه هسته‌ای و دیپلماسی است و به ارتقای امنیت و صلح منطقه و بین‌الملل کمک کرده است.

گوترش در ادامه تصریح کرد: من از طرف‌های برجام می خواهم به طور کامل به تعهدات خود پایبند باشند و خواستار آن هستم که تمام کشورهای عضو سازمان ملل کماکان از این توافق حمایت کنند.

دبیرکل سازمان ملل خاطر نشان کرد: ضروری است که تمام نگرانی‌ها درباره اجرای این توافق از طریق سازوکار تعیین شده در برجام حل و فصل شود. مسائلی که به طور مستقیم به برجام مربوط نیستند نیز باید با پیش زمینه حفظ این توافق مورد رسیدگی قرار گیرند.

رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته با ایراد یک سخنرانی خروج این کشور از توافق هسته‌ای را اعلام کرد و گفت که بالاترین سطح تحریم‌ها را علیه ایران وضع خواهد کرد. پیش‌تر رهبران اروپا برای متقاعد کردن وی به ماندن در این توافق به واشنگتن سفر کردند اما در تلاشهای خود ناکام ماندند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در واکنش به این اقدام گفت که ایران به اجرای برجام با حضور دیگر طرفها ادامه خواهد داد و این توافق اکنون تنها یک مزاحم را از دست داده است.