در پی اقدام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام رهبران منطقه ای و اروپایی به این تصمیم واکنش های منفی نشان داده اند. در این میان تنها عربستان، امارات و بحرین با همتای صهیونیستی خود هم نوا شده اند و به شدت از تصمیم ترامپ استقبال کرده اند.

امارات

به گزارش البیان، وزارت خارجه امارات در بیانیه‌ای با حمایت از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد:« از جامعه بین المللی و کشورهای شریک در برجام می خواهیم تا به منظور ریشه کن کردن سلاح هسته ای و سایر سلاح های کشتار دسته جمعی و برای حفظ ثبات و امنیت بین المللی موضع رئیس جمهور آمریکا را بپذیرند.»

انور قرقاش

همچنین انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجه با تکرار یاوه گویی های خود علیه ایران در توئیت خود نوشت: اقدامات منطقه ای خصمانه ایران در سایه یک معامله مشکل دار صورت می گیرد و ظاهر اقدامات تهران با سیاستهای خصمانه آن در تضاد است.

 

وی درادامه گفت اقدام ترامپ در خروج از توافق هسته ای اقدامی درست است. ایران طرح اقدام مشترک را جوری تفسیر کرده که گویی با نفوذ منطقه ای این کشور موافق است و بنابراین اقدامات خصمانه اش را شدت بخشید و نتیجه آن این شد که برنامه مشوکهای بالستیکش را می تواند صادر کند. طرح اقدام مشترک باعث یک ایجاد مسابقه هسته ای در منطقه با اعتماد بسیار کم به قصد و نیت ایران در این خصوص شد زمان آن فرا رسیده که در خصوص ایجاد یک طرح منطقه ای موثر جدید بازنگری شود.

عربستان و بحرین نیز از پیش از این از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام استقبال کردند.(اینجا)

وزیر خارجه بحرین از خروج رئیس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای و ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران استقبال کرد.

به گزارش المصری الیوم، خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در صفحه توییتر خود مدعی شد: ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای و ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران موضع بزرگی برای امنیت و ثبات جهان اتخاذ کرد و بحرین حمایت و از آن استقبال می‌کند.

وی افزود: ایران می‌گوید که آمریکا معاهدات را نقض می‌کند، ما معاهدات متعددی با آمریکا داریم که چند دهه عمر دارند و آمریکا هیچ‌کدام از آنها را نقض نکرد بلکه نقض معاهدات و دروغ و توطئه را از نظام غیرقابل اعتماد ایران دیدیم.

خالد بن احمد مدعی شد: توافق هسته‌ای ایران ضعیف به دنیا آمد و فلج زندگی کرد. این توافق ناقص بود و دست ایران را برای ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه باز کرد و الحمدلله امروز ساقط شد.

سوریه

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که جمهوری عربی سوریه خروج رییس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ایران را به شدت محکوم می‌کند و این امر بار دیگر ثابت کرد که آمریکا به توافقات و معاهدات بین‌المللی پایبند نیست.

این منبع افزود: واکنش‌ها و محکومیت‌های بین‌المللی نسبت به تصمیم ترامپ نشان دهنده منزوی شدن آمریکا و خطای سیاسی آن‌هاست که این امر باعث افزایش تنش‌ها در جهان می‌شود.

وی در پایان گفت: ریاست، دولت و ملت سوریه بار دیگر حمایت کامل خود از جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌کند و ما اطمینان کامل داریم که ایران از نتایج این موضع خصمانه آمریکا که بر امنیت و ثبات منطقه و جهان تاثیر خواهد گذاشت،‌ عبور می‌کند.

اردوغان

رئیس جمهور ترکیه در واکنش به خروج آمریکا از برجام هشدار داد: تصمیم یک‌جانبه واشنگتن برای کنار گذاشتن توافق هسته‌ای به ایجاد مناقشات جدید و بی‌ثباتی منجر خواهد شد.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای واکنش نشان داد.

اردوغان هشدار داد: تصمیم آمریکا برای خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای با ایران موجب ایجاد بی‌ثباتی و مناقشات جدید خواهد شد.

همچنین ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود گفت: این توافق چندجانبه با کشورهای دیگر ادامه خواهد یافت و ترکیه کماکان به مخالفت با تسلیحات هسته‌ای ادامه خواهد داد.

خاویر سولانا

خاویر سولانا در توئیتی با اشاره به تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، تصریح کرد: این تصمیم در حالی اتخاذ شده که این توافق تا این لحظه بر اساس گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ایران نقض نشده است. ترامپ نتوانست موفقیت دیپلماتیکی که اوباما به دست آورده بود را حفظ کند.

ایرلند

ایرلند روز سه شنبه از تصمیم آمریکا به خروج از توافق هسته ای ایران به شدت ابراز دلسردی کرد و از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواست در این تصمیم تجدیدنظر کند.

سایمون کاونی Simon Coveney معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و تجارت ایرلند گفت :« من از اعلام آمریکا مبنی بر اینکه این کشور از توافق هسته ای ایران (برجام) خارج می شود، به شدت دلسرد شده ام».

وی افزود :« ایرلند و شرکای اروپایی‌اش و طیف بسیار گسترده ای از افکار عمومی بین المللی به صراحت اعلام کرده اند که معتقدند برجام یک دستاورد قابل توجه دیپلماتیک بود و همه طرف های مربوطه باید آن را به طور کامل اجرا کنند ».

کاونی در بیانیه ای در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه ایرلند اعلام کرد :« من امیدوارم آمریکا در این تصمیم تجدیدنظر کند ».

کاونی خاطر نشان کرد :« من امیدوارم که دیگر طرف های این توافق، از جمله ایران و اتحادیه اروپا و دیگران، به اجرای این توافق ادامه دهند. خاورمیانه (غرب آسیا) و جهان با این توافق که اجرا شود، امن تر و باثبات تر هستند ».

بلژیک

شارل میشل نخست وزیر بلژیک شامگاه سه شنبه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را درمورد خروج از توافق هسته ای ایران محکوم کرد.

میشل در توییتی نوشت :« نبود توافق هسته ای ایران به معنی بی ثباتی بیشتر یا جنگ در خاورمیانه (غرب آسیا) است. من از خروج دونالد ترامپ از برجام به شدت ابراز تاسف می کنم ».

وی افزود اتحادیه اروپا و شرکای بین المللی آن باید همچنان متعهد باشند و ایران باید به عمل کردن به تعهدات خود ادامه دهد.

دیدیه ریندرز معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک نیز این تصمیم آمریکا را محکوم کرد.

ریندرز گفت :« ما از تصمیم آمریکا به خروج از توافق هسته ای ایران متاسفیم. ما با شرکایمان در اتحادیه اروپا مشورت و رایزنی خواهیم کرد ».

الیو دی روپو رئیس حزب سوسیالیست بلژیک و نخست وزیر سابق این کشور از تصمیم ناگهانی ترامپ به خروج از توافق هسته ای ایران ابراز تاسف کرد.

نخست وزیر سابق بلژیک گفت :« من این تصمیم یکجانبه ترامپ را، که غیر مسئولانه است و ممکن است ما را به دوره ای از بی ثباتی جهانی سوق دهد، به شدت محکوم می کنم و از اروپایی ها می خواهم بدون تاخیر با ایران به منظور اجتناب از تشدید اوضاع تماس برقرار کنند ».