«عمار حکیم»، رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق امروز (سه‌شنبه) ضمن انتقاد از نظام سیاسی این کشور، گفت که نظام سیاسی فعلی عراق به اصلاحات نیاز دارد.

حکیم گفت: «نظام سیاسی مبتنی بر توافق، خدمت حقیقی و اصلاحات اقتصادی مؤثری ارائه نکرد و جوانان را از استفاده از فرصت های حقیقی خود در حکومت و جامعه بازداشت. این نظام نیازمند اجرای اصلاحات عمیق و ریشه ای برای اوضاع انتخابات و سیستم سیاسی ما است».

رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق با بیان اینکه نهادهای با نفوذ باید منحل شود، تصریح کرد: «هر کس باید در مکان مناسب خود باشد. باید امتیازات بزرگی که مسئولان به حساب جیب ملت از آن برخورداند از بین برود. هیچ امری به اندازه توجه به آرزوهای جوانان برای آینده ارزشمند نیست».

او گفت: «مسئولی که در انجام کارها وعده آینده را می دهد و تنها به کرسی قدرت تکیه زده است، کسی است که در طول این چهار سال دستاورد مناسبی به دست نیاورده و عملکرد او نیز به شکل حقیقی مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است. چنین مسئولی فردی حقه باز است که نمی توان به او اعتماد کرد. ما با تمام توان خود در پی تغییر چنین اوضاعی هستیم؛ چرا که دیگر از توجیه و بهانه تراشی خسته شده ایم».

رئیس جریان حکمت ملی اظهارداشت: «تجربه های عملی این دوره ثابت کرده است که مشکل از منابع نیست بلکه مشکل کنترل و مدیریت این منابع به شیوه ای صحیح است. جریان حکمت ملی مفتخر است افرادی را معرفی کرده که علی رغم کمبود منابع موجود، اما توانسته‌اند دستاوردهای بزرگی را ارائه دهند».

او ادامه داد: «ما تنها باید به عملکرد افراد در عرصه های مختلف اعتماد کنیم. باید به کسانی اعتماد کنیم که پیش از این تجربه حضور آنان در رأس امور را نداشته ایم یا اگر داشته ایم آنان آزموده ای موفق در حمایت از جوانان و ملت و در خدمت رسانی به آنان بوده اند».

عمار حکیم با بیانی اینکه عراق هرگز بازیچه دخالت های خارجی نخواهد شد، گفت: «این کشور متعلق به مردم و جوانان است. هرگز اجازه نخواهیم داد به حاکمیت و استقلال عراق دست اندازی شود، حتی اگر دفاع از استقلال عراق به قیمت از دست دادن جانمان تمام شود. جان ما در برابر کرامت و حاکمیت عراق بی ارزش است».

او گفت: «معادله سیاسی که برای جوانان فرصت شغلی ایجاد نکند، آرزوهای ملت برای یک زندگی خوب و بهتر را محقق نمی‌کند و از حاکمیت و امنیت ملی عراق محافظت نمی کند، معادله ای شکست خورده است که نباید مجددا آن را به کار برد. ما هرگز از هیچ معادله سیاسی شکست خورده حمایت نخواهیم کرد و هرگز اجازه نخواهیم داد اداره کشور به صورت توافق سیاسی به بهای از دست رفتن فرصت خدمت رسانی و ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان ادامه یابد».

رئیس ائتلاف «الحکمت» در انتخابات پارلمانی پیش‌رو عراق خاطرنشان کرد،‌ دولت آینده باید دولت ایجاد فرصت های شغلی باشد. دولتی که کارخانه ها و زیر ساخت ها را ایجاد کند. این دولت باید بتواند کشاورزی را توسعه دهد و مشکلات کشاورزان را بر طرف کند. باید دولتی باشد که آموزش و خدمت رسانی را در دستور کار قرار دهد و عمران و آبادانی به ارمغان بیاورد.

حکیم افزود: «این دولت باید دولت بهبود و رونق اقتصادی و بهره وری باشد و از تولیدات ملی حمایت کند. هرگز اجازه نخواهیم داد دولتی تشکیل شود که در آن زد و بند و دست های پشت پرده وجود داشته باشد. بلکه از تشکیل دولتی حمایت می کنیم که صریح و شفاف برنامه های خود برای مقابله با بیکاری جوانان در کشوری که مملو از نفت و منابع طبیعی است را بیان کند».

رئیس جریان حکمت ملی عراق تصریح کرد: «همه ما در شکستی که امروز حاصل شده، سهیم هستیم. هر یک از ما مسئولیت این موضوع را به میزان مشارکت در وزارتخانه های دولت بر عهده داریم. دیگران نیز باید شجاعت اعتراف و بازنگری در عملکرد خود را داشته باشند. تأکید می کنم جریان حکمت ملی بر برنامه های خدمت رسانی در محدوده زمانی مشخص، به عنوان یکی از فاکتورهای انتخاب نخست وزیر دولت آینده تکیه دارد. ما به هیچ قیمتی درباره این موضوع کوتاهی نمی‌کنیم».

او در بخشی دیگر از سخنان خود اظهارداشت، سهل انگاری در حسابرسی از مفسدان و مقصران، و نیز کسانی که باعث به هدر رفتن دارایی ها و از دست رفتن فرصت ها شدند یکی از دلایل اصلی مشکلات امروز ملت ما و بروز نارضایتی ها است. این افراد در پست های مسئولیتی، خیرین و کسانی که تجربه های موفق داشتند را مورد حمایت قرار ندادند. هرگز اجازه نمی دهیم، افراد موفق، خالص و ملی گرا در عهده دار شدن پست های مسئولیتی و خدمت رسانی، دوباره نادیده گرفته شوند. مرحله پیش رو، مرحله مردان کارزار و افراد پیروز است، نه کسانی که شعار سر می دهند و مزایده به راه می‌اندازند.

انتخابات پارلمانی عراق قرار است در همه مناطق این کشور در روز ۲۲ اردیبهشت ماه برگزار شود.