شهرام مرصعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شرایط حاکم بر بازار شرایط عادی نبوده، عنوان کرد: نرخ واقعی دلار در بازار مشخص نبوده، از این جهت در بازار شاهد اختلاف و نوسانات هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در جهان قیمت طلا مانند نفت با نرخ دلار تعیین می‌شود، از این جهت طلا روزانه در بازارهای جهانی بورس مختلف مشخص می‌شود.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه عدم برابری ریال با دلار در بازار مشکل ایجاد کرده است، افزود: با توجه به اینکه هم‌اکنون شاهد عدم برابری نرخ ریال با دلار بوده، همچنین در بازار نرخ اکثر محصولات غیر واقعی است.

مرصعی در خصوص قیمت طلا در بازار افزود: هم‌اکنون بر اساس قیمت اعلام شده توسط اتحادیه هر گرم طلای ۱۸ عیار بدون اجرت ساخت  ۱۹۲.۸۰۰ هزار تومان بوده که مردم توانایی و قدرت خرید طلا را با این قیمت ندارند.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی استان خراسان رضوی در خصوص وضعیت بازار طلا فروشان عنوان کرد: هم‌اکنون بازار طلا فروشان به شدت راکد بوده به طوری که می‌توان شاهد این موضوع بود که خرید و فروش متوقف است، کسانی که قدیمی این بازار بودند وضعیت کنونی آن را همانند بازار بعد از قطعنامه ۵۹۸  تشبیه می‌کنند، به طوری که با بستن قطعنامه شاهد کاهش حدودی نصف قیمت‌ها بوده و پس از چند ماهی دوباره نرخ‌ها به حالت گذشته در آمد. از این جهت بازار فعلی را می‌توان مشابه سازی بازار زمان قطعنامه ۵۹۸ دانست.

وی با اشاره به اینکه گمانه‌هایی در خصوص لغو برجام وجود دارد، تصریح کرد:  لغو برجام بر روی کالا‌هایی که نقد شوندگی بسیار بالایی دارند، مانند طلا تاثیر آنی خواهد گذاشت، از این جهت هر اتفاقی که در اقتصاد کشور رخ دهد نمود آن را بلافاصله در نرخ طلا و دلار شاهد خواهیم بود. اما در دیگر اجناس ممکن است این روند تغییر و نوسانات چند ماه تا چند روز زمان ببرد تا اثرات آن در بازار دیده شود، لذا اگر برجام لغو شود اثرات مخربی بر اقتصاد ما خواهد گذاشت.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی استان خراسان رضوی با اشاره به عرضه سکه در صرافی‌ها عنوان کرد: این کار فقط لقمه را دور دهان چرخاندن است. به طوری که اتحادیه و شغل طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی وظیفه فروش سکه را برعهده دارد. لذا به عقیده من فروش سکه ارتباط چندانی با صرافی‌ها ندارد.