استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دبیر کل از خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران نگران نیست؟ گفت: ما تحولات و اظهاراتی را که در این باره بیان می‌شود، دیده ایم و دنبال می‌کنیم اما درباره اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد اظهار نظر نمی‌کنیم. آنچه مشخص است این است که دبیرکل به شدت از برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک حمایت می‌کند و خواستار ادامه آن است.

بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی سازمان ملل، دوجاریک همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دبیرکل از ایجاد تغییرات در برجام حمایت می‌کند یا خیر؟ اظهار داشت: چیزی که از سوی دبیرکل سازمان ملل گفته شده و خود من در اینجا و در نشست‌های خبری اعلام کرده‌ایم و نیز آنچه خود دبیرکل به‌طور مستقیم در جریان مصاحبه اخیر خود با بی‌بی‌سی گفت، این است که برجام در جهت حفظ رژیم عدم اشاعه به عنوان سنگ بنای امنیت جهانی دستاورد مهمی به شمار می‌آید و من معتقدم برجام سهم قابل توجهی در صلح منطقه‌ای و امنیت داشته است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا دبیرکل سازمان ملل با کسی در دولت ترامپ درباره برجام گفت‌وگویی داشته است، گفت: تماس‌های مداومی در سطوح گوناگون وجود داشته و دبیرکل دیدگاه خود را در این زمینه هم به صورت عمومی و هم به‌طور خصوصی بیان کرده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین درباره گزارش‌ها درخصوص دیدار محمدجواد ظریف با جان کری وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در مقر سازمان ملل و اینکه آیا این دیدار با هماهنگی سازمان ملل صورت گرفته است یا خیر؟ گفت که از چنین گزارش‌ها و چنین دیداری در این زمینه اطلاعی ندارد.

دوجاریک در پاسخ به سوال دیگری درباره حمایت دبیرکل از برجام گفت: دبیرکل سازمان ملل معتقد است که برجام دستاوردی مهمی در حفظ رژیم عدم اشاعه به عنوان سنگ بنای امنیت جهانی است و ما باید آن را ادامه دهیم و ایشان از این توافق پشتیبانی می‌کند.

وی در ادامه بار دیگر به وجود تماس‌هایی در سطوح مختلف میان سازمان ملل و آمریکا در خصوص برجام اشاره کرد و از دیدار هفته گذشته دبیرکل سازمان ملل با وزیر امورخارجه ایران به عنوان نمونه دیگری از تلاش‌های سازمان ملل در این زمینه نام برد.