دیوید سنگر و استیون ارلنگر در نیویورک تایمز نوشتند:دیپلمات های اروپایی به این نتیجه رسیده اند که در متقاعد کردن ترامپ به حفظ برجام ناکام بوده اند.

این روزنامه امریکایی در ادامه آورده است: اگر دیپلمات ها درست بگویند، این تصمیم و اعلام آن مهمترین تصمیم ترامپ در حوزه امنیت ملی از زمان ورودش به کاخ سفید تلقی می شود.

یک دیپلمات ارشد اروپایی که به دشت درگیر متقاعد سازی ترامپ به ماندن در برجام بوده روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که شانس ماندن ترامپ در برجام خیلی کم است.

ترامپ از زمان پیروزی در انتخابات، برجام را فاجعه و دیوانه وار خوانده است. او البته بیش از یکسال است که از سوی مشاورانش متقاعد شده بود که جایگزینی برای برجام وجود ندارد. آن مشاوران رکس تیلرسون و ژنرال مک مستر بودند که در ماه های اخیر برکنار شدند و دو منتقد اصلی برجام یعنی مایک پمپئو و جان بولتون جایگزین آنها شدند.

یک دیپلمات ارشد اروپایی که به شرط عدم افشای نامش سخن می گفت، بیان داشت که کاملا اشکار و مشخص است که ترامپ معافیت تحریم های ایران را تمدید نمی کند.

مشخص نیست که ترامپ حاضر خواهد شد برای کاهش عصبانیت اروپایی ها، به انها اجازه ادامه روابط اقتصادی بدون جریمه شرکت هایشان را بدهد یا نه. مقامات اروپایی می گویند که چیزی مشخص نیست.

ارون دیوید میلر یک دیپلمات کهنه کار و سابق می گوید برجام نمی تواند نجات پیدا کند. ترامپ هر تصمیمی بگیرد، این آغاز پایان برجام است؛ چه با یک ضربه چه با هزار ضربه چاقو.