از ستاد احیای دریاچه ارومیه، عیسی کلانتری در پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: دولت موضوعی را تصویب می‌کند اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می‌ دهد. 

 وی اظهار داشت: مدیران به شدت عافیت ‌طلب شده ‌اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مساله کوچک اندکی ریسک کنند، اگر قرار باشد دولت تصمیم بگیرد و دستگاه ‌های اجرایی استانی به شیوه خود اجرا کنند بدون ‌شک ما یک نظام ناکارآمد خواهیم بود. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در صحبت‌ هایی صریح، به انتقاد از عملکرد واحدهای مختلف که با مساله احیای دریاچه ارومیه در ارتباط هستند، پرداخت و گفت: مشکل اصلی دریاچه ارومیه این است که زیر مجموعه دستگاه‌ های اجرایی در استان‌ ها تصمیمی را که دولت اتخاذ می‌کند قبول ندارند؛ انتقاد را از خودمان شروع می‌کنم و می‌گویم خود ما هم در سازمان محیط ‌زیست آن طور که باید برای دریاچه ارومیه کاری نکردیم.

 

** جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: واحدهای اجرایی دیگری هم که خارج از سازمان محیط زیست فعالیت می کنند و با موضوع احیای دریاچه ارومیه مرتبط هستند، کار اساسی در این زمینه انجام نداده اند؛ مثلا وزارت جهاد کشاورزی به ‌خصوص جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اصلا به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است.

وی با اشاره به مصوباتی درباره عدم توسعه سطح زیرکشت آبی در حوضه دریاچه ارومیه، افزود: بعد از تصویب مصوباتی به منظور جلوگیری از توسعه سطح زیرکشت آبی در این حوضه اما سالانه ۸۰۰۰ هکتار به سطح زیر کشت اضافه شد، این به آن معنا است که در مدت سه سال گذشته ۲۴۰۰۰ هکتار به مساحت زیر کشت اضافه شده است.

کلانتری ادامه داد: با احتساب ۱۰ هزار متر مکعب آب مصرفی در هر هکتار ، در پایان این سه سال ۲۴۰ میلیون متر مکعب بر مصرف آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه اضافه شده و وقتی این اطلاعات کنار هم قرار می گیرند به نظر می رسد که دولت توسط برخی سر کار گذاشته شده است.

وی درباره مساله رها سازی مازاد آب سدها، اظهار کرد: مساله رها سازی مازاد آب سدها در زمان چیت‌ چیان (وزیر نیروی دولت یازدهم) تصویب شد و قرار شد اگر آب سدها در حوضه آبریز از یک میزان بیشتر شد در اختیار دریاچه قرار گیرد و همه آن سهم دریاچه باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون سه بار با وزیر نیرو مکاتبه کردم، به رغم اینکه هر ماه هم جلسه داریم، اما زیر مجموعه وزیر نیرو به ما جواب نمی‌دهند! دلیل آنها هم این است که شاید در تابستان درجه حرارت ارومیه ۵۰ درجه شود و آب بیشتری تبخیر شود بنابراین ما نمی‌توانیم آب سدها را در اختیار دریاچه قرار دهیم.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، تاکید کرد: دلایل و توجیهاتی که از سوی وزارت نیرو عنوان می شود فقط برای انجام ندادن کار است و آنها می خواهند تا در این زمینه کاری صورت نگیرد و در واقع با این عملکرد ستاد احیاء قطعا موفق نخواهد شد.

 

** سال ۱۳۹۳ وزارت صنعت در تناقض با مصوبه هیات وزیران یک کارخانه قند را به حوضه دریاچه ارومیه آورد

وی افزود: در سال ۱۳۹۳ تصمیم گرفته شد که سطح زیر کشت چغندر افزایش پیدا نکند اما وزارت صنعت و معدن یک کارخانه قند را از مشهد به حوضه دریاچه ارومیه آورد که این مساله به طور واضح با مصوبه هیات وزیران در تناقض است.

وی ادامه داد: به این شکل نمی توان تصمیم گرفت و آنها را اجرایی کرد در نتیجه موفقیتی هم در کار نخواهد بود؛ مگر اینکه بخواهید دولت را ناکارآمد نشان دهید، رئیس جمهور اخیرا در سفر تبریز به من گفت که به شدت با این موضوعات برخورد خواهد کرد.

کلانتری، تاکید کرد: اگر واقعا عضو دولت هستید مصوبات دولت را باید اجرایی کرده و به آن عمل کنید اگر هم نمی‌خواهید عضو دولت باشید استعفا بدهید و بروید.

 

** اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در راس آن باشد

وی اظهار کرد: اگر مصوبات را قبول ندارید وزیرتان بیاید و بگوید این مصوبات را قبول نداریم، گر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در راس آن باشد، مدیر کلی که سیاست ‌های مجموعه را نمی‌ تواند در منطقه اجرا کند مجبور نیست بماند، بهتر است استعفا بدهد و برود.

در این جلسه که با حضور عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق این ستاد برگزار شد، عباس سروش، معاون آب و آبفای وزارت نیرو، علی مراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، حمید ظهرابی، معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، تقی کهوریان، معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی و کارشناسانی از وزارت‌خانه‌های ذکر شده و دفاتر استانی حضور داشتند.

در ابتدای نشست علی حاجی‌ مرادی، مسئول واحد سیاستگذاری دفتر تلفیق و برنامه ‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه با ارائه گزارشی به تشریح وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت و در ادامه این نشست نیز کارشناسان سازمان‌های مختلف به ارائه گزارش از عملکرد سازمان خود پرداختند.