دور سوم رایزنی های سیاسی ایران و سوئد روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷ به ریاست خانم آنیکا سودر قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد و سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در تهران برگزار شد. 

در این گفتگوها خانم سودر ضمن تاکید بر اراده سیاسی دولت متبوعش برای تداوم و گسترش رایزنی ها، همکاری ها و تعاملات دو کشور در ابعاد و حوزه های مختلف اعم از دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، اعلام کرز: برجام یک رسالت امنیتی و عدم اشاعه دارد، لذا اروپا بصورت متحد و یکپارچه از حفظ و اجرای آن حمایت می کند. برای تداوم حیات برجام ضروری است از همه تلاش ها و فرصتها بهره حداکثری گرفته شود. وی ابراز امیدواری کرد دولت آمریکا در نتیجه تلاش ها و تحرکات بین المللی که در حال انجام است نهایتا تصمیم بگیرد برجام را محترم شمرد.

 

عراقچی نیز در این دور از رایزنی ها با تاکید بر اهمیت حفظ و اجرای برجام در رهگذر توسعه و گسترش همکاری ها و مبادلات در عرصه های مختلف، اظهار داشت: سرنوشت برجام که دستآورد بزرگ دیپلماسی در عرصه بین المللی است، در نتیجه رفتارهای زورمدارانه و بدعهدی های دولت ترامپ در معرض خطر و نابودی قرار گرفته است. برجام قبل از هر چیز یک توافق امنیتی در حوزه عدم اشاعه است و هر گونه برخورد با آن منجر به تضعیف نظام عدم اشاعه و تعمیق و تشدید بحران ها در منطقه شده و همه ما را در برابر انتخاب میان امنیت و عدم امنیت قرار خواهد داد.

 

وی افزود: از سایر طرفهای برجام مخصوصا اروپایی ها انتظار طبیعی و معقول این است که نه تنها در حرف بلکه در عمل نیز نهایت اهتمام را در راستای محقق ساختن اهداف این توافق راهبردی که می تواند منجر به استقرار صلح و ثبات واقعی مخصوصا در منطقه شود به نمایش بگذارند.

 

عراقچی تاکید کرد: هر گونه تلاش برای مرتبط ساختن برجام با دیگر موضوعات و در پیش گرفتن سیاست دلجوئی و دادن جایزه به ناقض برجام یعنی آمریکا، ناشی از برداشت ها و رویکردهای غلط است و وضعیت منطقه و جهان را بسیار پیچیده تر خواهد ساخت. برجام یک تجربه و انتخاب بزرگ تاریخی است و موفقت آن در پرتو تلاش و حمایت مشترک و همگانی متضمن منافع برای کل جهان خواهد بود.